Pentagon blokuje

Waszyngton (NYT)  Pentagon zablokował grupę oficerów wojskowych i analityków wywiadu przed zeznaniami na otwartych przesłuchaniach kongresowych na temat tajnego programu wywiadu militarnego pod nazwą Able Danger, który podobno zidentyfikował jako potencjalnego terrorystę lidera ataku terrorystycznego na USA Muhamada Attę ponad 2 lata przed tym atakiem.

Wiadomość tę podano na dzień przed zaplanowanymi przesłuchaniami w senackkim Komitecie Sądownictwa.
Rzecznik Departamentu Obrony Bryan Whitman oświadczył, że „otwarte przesłuchania na temat programu Able Danger byłyby szkodliwe ze względu na bezpieczeństwo”. Whitman nie zaoferował żadnych wyjaśnień co do tej nagłej decyzji.

Przewodniczący komitetu, republikanin z Pensylwanii sen. Arlen Spector jest zaskoczony decyzją Pentagonu, ponieważ o Able Danger wiele już powiedziano publicznie i istnienie programu przestało być tajemnicą. Poza tym jest zdania, że w tej sprawie społeczeństwo ma prawo poznać prawdę.

Dwóch oficerów, jeden kapitan marynarki w służbie czynnej, drugi podpułkownik rezerwy armii, w ostatnich tygodniach stwierdziło publicznie, że Able Danger zidentyfikował Attę latem 2000 roku. Ujawnienie tej sprawy zostało zablokowane przez radców prawnych Departamentu Obrony. Przedstawiciele FBI potwierdzili informację o nagłym odwołaniu przez ten departament spotkania między biurem FBI w Waszyngtonie a zespołem Able Danger. Pentagon z kolei potwierdził wiadomość o przesłuchaniach trzech innych osób, które również mówiły o zidentyfikowaniu Atty. Jednakże Depr. Obrony utrzymuje, że nie może znaleźć dokumentów podtrzymujących wersję oficerów programu Able Danger i przyznaje, że dokumenty w tej sprawie mogły ulec „rutynowemu zniszczeniu”.

Sen. Specter i jego personel rozmawiali z wszystkimi pięcioma świadkami. Uznano ich za osoby wysoce wiarygodne.
Zamiast członków zespołu Able Danger Pentagon wysłał na przesłuchania swego przedstawiciela, który wytłumaczył prawa i przepisy dotyczące obserwacji prywatnych osób w kraju i zapoznał obecnych z problemem dzielenia się informacji między agencjami wywiadu. (eg)

Categories: Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*