Oskarżony o nadużycie "duchowej władzy"

Przedstawiając się jako pokorny sługa boży pastor megakościoła New Birth Missionary Baptist Church, oskarżony przez czterech młodych mężczyzn o namówienie do stosunków homoseksualnych, oświadczył, że będzie zwalczał niesprawiedliwe zarzuty. „Czuję się jak Dawid wystawiony przeciw Goliatowi… Nigdy nie uważałem się za człowieka bez zarzutu. Nie jestem jednak tym człowiekiem, jakiego robi ze mnie telewizja”, zapewniał biskup Eddie Long wiernych. Spotkał się z burzliwym aplauzem podczas obu niedzielnych nabożeństw w wypełnionym po brzegi kościele.

 

Long jest jednym z najbardziej wpływowych liderów niezależnego kościoła. Niewielką, liczącą 150 osób kongregację obrócił w kościół z 25 tysiącami członków,  w tym znanych sportowców, ludzi estrady i polityków.

 

Pastor Long jest ojcem czworga dzieci i zdecydowanym przeciwnikiem małżeństw między osobami tej samej płci. Jego kościół oferuje konsultacje dla  gejów, którym „pomaga” w zmianie seksualnej preferencji na heteroseksualną.

 

Pod koniec ubiegłego tygodnia dwóch młodych mężczyzn, byłych uczniów programu w przykościelnej LongFellows Youth Academy, gdzie uczono nastolatków o dyscyplinie finansowej i seksualnej, oświadczyło, że Long przygotwał ich sobie na własnych seksualnych partnerów. Z identycznym oskarżeniem wystąpiło dwóch innych młodych ludzi z filii kościoła Longa w Charlotte, N.C.

 

Intymne stosunki rozpoczęły się, gdy mieli po 17 i 18 lat. Stosunki płciowe w tym wieku nie są karalne, jeśli odbywają się za obopólną zgodą. Toteż młodzi mężczyźni nie oskarżają biskupa o wykorzystanie na tle seksualnym, lecz o nadużycie „duchowej władzy”.

 

(AP – eg)

Categories: Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*