Ograniczanie wynagrodzeń

Waszyngton (Reuters) – Izba Reprezentantów zatwierdziła ustawę, która zezwala na ograniczanie ekscesywnych wypłat dla pracowników firm finansowych korzystających z rządowej pomocy.

Zatwierdzona większością 247 głosów przeciw 171 ustawa pod nazwą „Pay For Performance Act of 2009” przyznaje Departamentowi Skarbu uprawnienia do wydania zakazu przyznawania nieuzasadnionych, ekscesywnych wynagrodzeń i premii bez konkretnych wyników pracy. Zasada ta będzie dotyczyć nie tylko szefów, lecz wszystkich pracowników firm, które przyjęły kapitał inwestycyjny z $700-miliardowego funduszu ratunkowego TARP.

Ustawa jest tylko jedną z kilku propozycji mających na celu odzyskanie premii i nałożenie pułapu zarobków wobec gniewu społeczeństwa z powodu multimilionowych premii, wypłaconych egzekutywie kompanii American International Group, która przyjęła od rządu $180 miliardów.

„Pay for Performance Act” opiera się na dwóch prostych konceptach: nikt nie ma prawa do bogacenia się kosztem podatnika i nikt nie powinien być wynagradzany za nieudolną pracę.

Jeden z autorów ustawy, demokrata z Florydy, kongr. Alan Grayson, konieczność wprowadzenia zmian uzasadnił: „Nie możemy płacić podpalaczowi za to, by ugasił pożar, który sam spowodował, i nie powinniśmy płacić egzekutywie za zrujonowanie własnego banku”.

Firmy, które zwrócą pieniądze rządowi lub ustalą z Dept. Skarbu plan spłat, nie będą podlegać nowej ustawie. Zarządzenie nie dotyczy też małych banków, które otrzymały z rządowych funduszy mniej niż $250 mln.

Ustawa przejdzie pod rozwagę Senatu, gdzie demokraci mają znacznie mniejszą przewagę liczbową niż w Izbie Reprezentantów. Próby narzucenia restrykcji i kontroli rządowej na kompanie otrzymujące pomoc rządową traktowane są z większym umiarem. (eg)

Categories: Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*