Motyw ciągle nieznany

Oskarżony o próbę spowodowania wybuchu samochodu na Times Square 30-letni Faisal Shahzad prowadził spokojne, podmiejskie życie aż do ub. roku, gdy wkrótce po uzyskaniu obywatelstwa USA zrezygnował z pracy, przestał spłacać pożyczkę hipoteczną i zawiadomił bank, by przejął jego dom, ponieważ postanowił wrócić do rodzinnego Pakistanu. 

 

Choć Shahzad, syn emerytowanego wysokiego rangą przedstawiciela pakistańskich sił lotniczych, kooperuje z oficerami śledczymi, to motyw jego czynu nadal nie jest znany.

 

Do niedawna jego życie w Stanach Zjednoczonych było godne pozazdroszczenia. Po zdobyciu tytułu magistra z University of Bridgeport w Connecticut aż do ub. roku pracował jako analityk w firmie marketingowej w Norwalk. Miał dwoje dzieci, wykształconą, władającą kilkoma językami, kochającą żonę, która pod umieszczoną w internecie fotografią męża nazwała go „całym swoim światem”. 

 

Po wyjeździe do Pakistanu Shahzad udał się w region Waziristanu, gdzie przeszedł szkolenie w obozie dla terrorystów. 

 

Do USA wrócił 3 lutego, przeniósł się do taniego mieszkania w Bridgeport i zaczął rozglądać się za materiałami  wybuchowymi. Pod koniec kwietnia kupił samochód, którym przewiózł te materiały na Times Square. 

 

Shahzada aresztowano w ciągu 53 godzin od chwili, gdy padły na niego podejrzenia.  Nie obyło się jednak bez emocji, kiedy detektywi stracili go z oczu. 

 

W  rezultacie aresztowano go dopiero w samolocie linii Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Sprzedając mu bilet za gotówkę w jedną stronę, nie zwrócono uwagi, że jego nazwisko pojawiło się na liście osób objętych zakazem lotów. 

 

Rząd nosi się z zamiarem narzucenia na linie lotnicze obowiązku porównywania listy pasażerów z „no-fly list” w ciągu dwóch godzin od chwili nadejścia informacji o wniesionych na nią zmianach. 

 

W Pakistanie, kuzyn ojca Shahzada Kifyat Ali rozmawiał z reporterami przed rodzinnym, eleganckim domem w prestiżowym regionie Peszawaru. Aresztowanie Fajsala Ali uznał za „prowokację, celem której jest uzasadnienie bombardowań rejonów zamieszkiwanych przez Pasztunów”, głównej grupy etnicznej Peszawaru i pobliskich terenów szczepowych w Pakistanie i południowo-zachodnim Afganistanie. 

 

Shahzad przyjechał do Stanów Zjednoczonych w 1998 roku na wizie studenckiej. Po ukończeniu studiów podjął pracę w firmie marketingowej Affinion Group, z której dobrowolnie zrezygnował w maju 2009 roku. 

 

Obywatelstwo zdobył stosunkowo łatwo żeniąc się z Amerykanką, Humą Mian, absolwentką University of Colorado w Boulder.

(AP – eg)

Categories: Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*