Mniej niż 50 członków al-Kaidy

Dyrektor CIA Leon Panetta przypuszcza, że w Afganistanie może być nie więcej niż 50 bojowników al-Kaidy. Nie ma wątpliwości co do tego, że większość członków terrorystycznej organizacji ma główną siedzibę w zachodnim Pakistanie i stamtąd przeprowadza operacje.

 

Wypowiedź ta padła w chwili, gdy prezydent Barack Obama zwiększa siły USA w Afganistanie, by, jak mówi, „rozbić i pokonać al-Kaidę”. Obecnie przebywa tam 98 tysięcy amerykańskich żołnierzy.

 

W rozmowie z Jakiem Tapper z ABC TV Panetta tłumaczył, że CIA jest obecnie skoncetrowana na zabijaniu liderów al-Kaidy w Pakistanie. Twierdzi, że używane w tym celu bezzałogowe „drones” nie naruszają międzynarodowego prawa. Ma pewność, że Osama bin Laden ukrywa się na dzikich terenach tego regionu i jest chroniony przez bardzo silną obstawę.

 

Zapytany, jak ma wyglądać zwycięstwo w Afganistanie, dyrektor CIA powiedział: „Celem naszej misji jest upewnienie się, że al-Kaida nigdy nie znajdzie tam bezpiecznego schronienia, gdzie będzie mogła planować ataki na USA. Sukces odniesiemy z chwilą, gdy Afganistan będzie na tyle stabilny, że to się więcej nie powtórzy”.

 

Zdaniem Panetty można mówić o postępie w Afganistanie. „Jest trudniej i wolniej, ale tego można się było spodziewać. Czy jest to właściwa strategia? Tak sądzę. Kluczem do sukcesu lub porażki jest to, czy Afgańczycy przyjmą na siebie odpowiedzialność, czy będą w stanie zbudować skuteczną armię i policję, by utrzymać stabilizację. Jeśli tak, to przypuszczam, że osiągniemy taki postęp, jakiego życzy sobie prezydent”.

 

(HP – eg)

Categories: Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*