0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedMinął tydzień (10 kwietnia)

Minął tydzień (10 kwietnia)

-

Liderzy Partii Republikańskiej w Wirginii usunęli przewodniczącego stanowego oddziału, Jeffa Fredericka, w niecały rok po objęciu przez niego tego stanowiska. Tym samym powiększyli rozdział między partyjną górą a szeregowymi konserwatystami, których zachwycały „przejęzyczenia” przewodniczącego w rodzaju „prezydent Osama”. Wcześniej 33-letni Frederick sugerował, że wyborcze zwycięstwo Baracka Obamy będzie równoznaczne z ruiną Ameryki.

Republikanie utrzymują, że zdjęcie Fredericka ze stanowiska nie ma nic wspólnego z jego ideologią, lecz jest wynikiem słabych rezultatówpracy.
Miejsce usuniętego przewodniczącego tymczasowo zajmie obecny wiceprzewodniczący, Mike Thomas.
***
Republikanka z Minnesoty, kongr. Michelle Bachman, zasmakowała w rozgłosie, jaki przynoszą jej niedorzeczne zarzuty pod adresem demokratów. Zachęcana przez ultraprawicę do działań w obronie „zagrożonych swobód” i chwalona za superpatriotyczną postawę przez gospodarzy telewizji kablowej Fox News, szczególnie zaś Seana Hannaty, każdego tygodnia ujawnia „niecne” intencje rządu. Tym razem z całą powagą wyraziła troskę o amerykańską młodzież, którą „Biały Dom próbuje umieszczać w obozach reedukacyjnych, przeprowadzać indoktrynację własną filozofią i kierować do pracy dla rządu”. Bachman nie wierzy w ochotniczy charakter programu Serve America Act, który zyskał poparcie ustawodawców z obu partii. Obawia się, że z czasem młodzi Amerykanie będą zmuszani do ochotniczej służby.
***
Tydzień pełen niespodzianek zgotowała Sarze Palin jej rodzina i bliscy znajomi.
Najpierw z Alaski dotarła wiadomość o aresztowaniu szwagierki pani gubernator za dwukrotne włamanie i kradzież pieniędzy z domu Teda Turcotta w Wasilla. Następnie były narzeczony jej córki, Levi Johnston, wystąpił w telewizyjnym programie Tyry Banks.
19-letni Levi zapewniał, że z Bristol Palin uprawiał „bezpieczny seks” z małymi wyjątkami, wynikiem czego jest ich kilkumiesięczny syn, Tripp. Wyraził przekonanie, że gub. Palin zdawała sobie sprawę ze współżycia płciowego swej córki.
Okazało się również, że na ubiegłorocznej konwencji republikańskiej Levy stawił się na polecenie Sary Palin. Eksponując ciążę córki kandydatka na wiceprezydenta chciała obrócić wstydliwy i nietolerowany przez konserwatystów fakt w „wartość chrześcijańską i rodzinną”, co zresztą jej się udało.
Kilka tygodni temu Bristol zerwała narzeczeństwo. Dziś pozwala Leviemu na odwiedzanie synka, lecz nie godzi się, by zabierał dziecko do swojej rodziny. Nie ma o Johnstonach najlepszej opinii. W grudniu matka Leviego została oskarżona o posiadanie i handel narkotykami.
***
Były marszałek Izby Reprezentantów, Newt Gingrich, ostrzegł partyjnych kolegów, że jeśli republikanie nie zmienią swego wizerunku jako prawica popierająca rozbudowany rząd, to w wyborach 2012 roku pojawi się trzecia partia. Krytykując prez. Obamę za bezprecedensowo wysoki budżet, Gingrich przyznał, że republikanie przyczynili się do eskalacji federalnych wydatków i przypomniał, że trend ten rozpoczął się za administracji Busha.
Polityczni obserwatorzy nie mają wątpliwości, że Gingrich poważnie rozważa możliwość ubiegania się o urząd prezydenta w 2012 roku.
Być może z tego powo-du zaczyna przyjmować stanowczą postawę wobec innych państw, wysuwając rady, o których wie, że są niewykonalne. I tak po wystrzeleniu przez Koreę Północną rakiety oświadczył, że jako prezydent zastosowałby pulsy elektromagnetyczne do unieszkodliwienia rakiety. Rzecz w tym, że Ameryka jeszcze takiej technologii nie posiada.
***
Niezależny senator z Vermont, Bernie Sanders, wdał się w spór z Białym Domem na temat Garyego Genslera, nominta na przewodniczącego niezależnej komisji do regulowania kontaktów future i ochrony tego rynku przed nadużyciami.
Sanders uważa, że jako ktoś, kto przyczynił się do zniesienia regulacji ban- ków, a wcześniej do deregulacji elektronicznego handlu środkami energetycznymi, co spowodowało upadek Enronu i olbrzymi skok cen elektryczności, Gensler jest ostatnią osobą, która nadaje się na to stanowisko.”W tym momencie naszej historii potrzebujemy niezależnego lidera, który pomoże w stworzeniu nowej kultury w sektorze finansowym i wyprowadzi nas z chciwości, lekkomyślności i nielegalnych posunięć, które zniszczyły naszą ekonomię”, mówi sen. Sanders.
***
Przewodniczący senackiego Komitetu Bankowego, demokrata Christopher Dodd, po raz pierwszy od 1980 roku może przegrać przyszłoroczne wybory, jeśli nastroje wyborców nie ulegną zmianie. W tej chwili Dodd, były kandydat na prezydenta, cieszy się poparciem zaledwie 38% wyborców. 58% wyraża dezaprobatę dla pracy Dodda. Jego republikański rywal, Rob Simmons, ma nad nim dwucyfrową przewagę.
Reputacja senatora ucierpiała z powodu kryzysu fi-nansowego. Jako przewodniczący Komitetu Bankowego Dodd został potraktowany szczególnie łaskawie przez Countrywide Financial. Założyciel tej firmy pożyczkowej, Angelo Mozilo, był wiodącym zwolennikiem udzielania pożyczek wszystkim, nawet ludziom bez dochodów i pracy. Toksyczne pożyczki zatruły system finansowy.
Dodatkowo, Dodd usunął z ustawy przyznającej fundusze na ratowanie banków klauzulę o ograniczeniu premii dla egzekutywy AIG, co wywołało głębokie oburzenie podatników. Zrobił to pod naciskiem Dept. Skarbu.
***
Zarobki ponad 200 szefów największych amerykańskich kompanii spadły w ub. roku średnio o 5.1% do $10.8 miliona.
Największe wynagrodzenie za ub. rok przypadło Sanjayowi Jha, ściągniętemu w sierpniu z Qualcomm do Motoroli z nadzieją, że zdoła uratować i zwiększyć sprzedaż samochodowych telefonów. Pełna rekompensata za jego wysiłki wyniosła $103.6 miliona (głównie w akcjach kompanii).
Larry Ellison z Oracle zarobił $84.6 mln, Robert Iger z Walt Disneys $51.1 mln, szef American Express Kenneth Chenault $42.8 mln, a Vikram Pandit z Citigroup $38.2 mln.
Największą premię w gotówce otrzymał szef Hewlett-Packard, Mark Hurd, który poza podstawową wypłatą $1.5 mln dostał $23.9 mln.
***
Jeden z uczestników spotkania prez. Baracka Obamy z szefami najpotężniejszych instytucji finansowych ostatecznie (choć anonimowo) podzielił się wrażeniami z rozmowy. Powiedział, że prezydent nie miał cierpliwości do wysłuchiwania usprawiedliwień za wypłacanie wysokich premii egzekutywie kompanii uratowanych przez rząd przed upadkiem. Tym, którzy usiłowali tłumaczyć, że tylko tym sposobem mogą zatrzymać w firmie największe talenty, przerwał: „Dżentelmeni, bądźcie ostrożni, społeczeństwo nie uznaje takich usprawiedliwień. Musicie zdać sobie sprawę, że moja administracja to jedyna rzecz, jaka stoi między wami a widłami”.
Ogólnie atmosfera spotkania wskazywała na wzajemne zniecierpliwienie. Od początku było jasne, że jest to impreza biznesowa a nie towarzyska. Przed każdym gościem stała jedynie szklanka z wodą. Bez lodu.
***
Sekretarz skarbu Timothy Geithner oświadczył, że w razie potrzeby administracja nie będzie się wahać przed zmianą zarządów banków.
W programie CBS „Face the Nation” Geithnerowi postawiono dwukrotnie pytanie, dlaczego Biały Dom zmusił szefa GM, Ricka Wagonera, do rezygnacji, a zostawił w spokoju dyrekcje banków odpowiedzialnych za finansowy krach.
„W przyszłości banki, które będą wymagać wyjątkowej pomocy, by przetrwać, otrzymają pomoc pod warunkiem, że nie będzie to ze szkodą dla podatników. Jeśli restrukturyzacja będzie wymagać wymiany zarządów, to uczynimy to bez wahania”.
***
Autor ustawy zabraniającej wypłat premii i ekscesywnych wynagrodzeń dla jakiegokolwiek pracownika firmy przyjmującej pomoc rządową, został zmieszany z błotem przez gospodarza programu Fox Business Network, Neila Cavuto. Zwracając się do demokraty z Florydy, kongr. Alana Graysona, Cavuto krzyczał:
„Konstytucja nigdy nie dała panu żadnego cholernego prawa do decydowania, kto ile ma zarabiać”. Zdumiony napaścią Grayson tłumaczy, że jego celem było „położenie kresu kradzieżom ludzi z Wall Street, jedynego miejsca na świecie, gdzie można okradać podatników i wystawiać im rachunek za tę usługę”.
***
Cztery centra finansowe, które umieszczono na czarnej liście za umożliwianie oszustw podatkowych, zdjęto z tej listy, gdy zobowiązały się przestrzegać międzynarodowe standardy dotyczące ujawniania informacji bankowych.
Organizacja Współpracy Ekonomicznej i Rozwoju (OECR) przesunęła Urugwaj, Kostarykę, Malezję i Filipiny na szarą listę, na której widnieją również szwajcarskie ośrodki finansowe. OESR sporządziła listy na życzenie światowych liderów, którzy na spotkaniu G20 w Londynie szukali metod zaostrzenia finansowych regulaminów.
***
General Motors Corp. znajduje się w fazie intensywnych przygotowań do ogłoszenia bankructwa.
Plan mówi o rozbiciu GM na dwie kompanie. Jedna z nich będzie skupiać oddziały przynoszące profity, druga te, które kuleją. Jeśli plan zostanie przyjęty, to nowa GM przejmie część obecnych zadłużeń.
***
W czterech stanach: Massachussetts, Connecticut, Iowa i Vermont zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci. Fakt ten poruszył środowiska religijne do działania. National Organization for Marriage, ta sama grupa, która w znacznym stopniu przyczyniła się do odrzucenia propozycji legalizacji homoseksualnych małżeństw w Kalifornii, rozpoczęła kampanię z nadzieją, że taki sam sukces odniesie w innych stanach. Reklamy telewizyjne NOM usiłują przekonać publiczność o fatalnym wpływie związków homoseksualnych na życie innych ludzi.
Elżbieta Glinka

REKLAMA

2091272850 views

REKLAMA

2091273150 views

REKLAMA

2093069611 views

REKLAMA

2091273438 views

REKLAMA

2091273586 views

REKLAMA

2091273731 views