Minął tydzień 9/2

O czym mówi Ameryka

Grupa liderów związków zawodowych pracowników sektora publicznego z Wisconsin, którzy wcześniej oświadczyli, że nie życzą sobie udziału republikańskich polityków w paradzie z okazji Święta Pracy ze względu na ich postawę wcześniej tego roku, gdy odebrano im prawo do kolektywnych negocjacji w sprawie kontraktu o pracę, zmieniła zdanie.

 

Randy Radtke, przewodniczący Central Labor Council w powiecie Marathon, która sponsoruje paradę w Wausau, zgodził się na udział republikanów, lecz równocześnie wymienił nazwiska stanowych reprezentantów i senatorów, którzy – jego zdaniem– z powodu otwartej wrogości wobec świata pracy ze wstydu nie powinni się pojawić na paradzie.

 

***

Były republikański kongresman, Peter Hoekstra z Michigan, ubiega się o wejście do federalnego Senatu. Za rzecz najważniejszą uważa zniesienie reformy Wall Street i ustawy o ochronie konsumenta, by – jak powiada – banki i instytucje finansowe mogły ponownie prawidłowo funkcjonować.

 

Identyczne opinie o reformie wyrażają republikańscy kandydaci na prezydenta, Michele Bachmann i Mitt Romney.

 

Co rozumieją mówiąc o „niepotrzebnym obciążaniu sektora finansowego” trudno pojąć w świetle szkód, jakie największe banki wyrządziły gospodarce kraju przez ryzykowne posunięcia i inwestycje.

 

***

Niewielka grupa konserwatywnych fundacji finansuje garść antyislamskich aktywistów, którzy podżegają do nienawiści podnosząc poziom islamofobii w USA.

 

W 130-stronicowym raporcie Center for American Progress zidentyfikowało siedmiu fundatorów, którzy w latach 2001 – 2009 przekazali $42.6 miliona na ręce ludzi występujących przeciw islamistom.

 

Najwięcej, bo $18 milionów, antyislamska Clarion Fund otrzymała od Donor Capital Fund z Alexandrii, Va. W 2008 roku Clarion Fund wydała miliony na rozpowszechnienie przez lokalne gazety DVD potępiającego muzułmanów.

 

Na drugim miejscu pod względem wysokości datków dla antyislamskich grup znalazł się wydawca gazet Richard Mellon Scaife ($7.9 mln), Lynde and Harry Bradley Foundation podarowała $5.4 mln, a Russell Berrie Foundation $3.1 mln.

 

Poza Clarion pieniądze otrzymali: Middle East Forum, kierowane przez akademika Daniela Pipes, Investigative Project on Terrorism z byłym reporterem CNN, Stevenem Emersonem na czele i Center for Security Policy, kierowane przez Franka Gaffney, byłego oficjela w rządzie Reagana.

 

***

Po długiej prawnej walce szczep Cherokee usunął ze swych szeregów potomków czarnych niewolników, od lat uznawanych za pełnoprawnych członków tego narodu.

 

Plemienny Sąd Najwyższy potwierdził poprawkę konstytucyjną z 2007 roku, która mówi, że członkiem szczepu może być tylko osoba „z krwią Cherokee”.

 

Główna oskarżycielka, Marilyn Vann, uznała decyzję sądu za „rażący rasizm i apartheid XXI wieku”.

 

W tym przypadku bez wątpienia chodzi o pieniądze. Cherokee, drugi co do wielkości szczep rdzennych Amerykanów, otrzymuje gotówkę od federalnego rządu i czerpie zyski z lukratywnych kasyn gry. W 2009 roku dochody wszystkich indiańskich szczepów z tej rozrywki wyniosły $26.4 miliarda.

 

Autorzy poprawki obawiali się, że do podziału pieniędzy zgłoszą się potomkowie czarnych, którzy dawno zerwali wszelkie kontakty ze szczepem.

 

W XIX wieku rząd USA usunął naród Cherokee z ich ziem na głębokim Południu, by zrobić miejsce dla białych osiedleńców. Indianie i ich czarni niewolnicy przymusowo pomaszerowali na zachód od rzeki Mississippi na terytorium Oklahomy. W drodze zginęły tysiące ludzi.

 

Po wojnie domowej Cherokee formalnie uznali czarnych za członków swego szczepu.

 

***

Republikański kandydat na prezydenta, kongr. Ron Paul, opowiada się za rozwiązaniem federalnej agencji FEMA, niosącej pomoc Amerykanom dotkniętym naturalną katastrofą.

 

Kongresman z Teksasu uważa agencję za jedną z tych, które poważnie obciążają kasę państwa i przyczyniają się do powiększenia deficytu. Jest zdania, że ludzie powinni radzić sobie z huraganami i powodziami tak samo, jak sobie radzili na początku XX wieku.

 

Ron Paul reprezentuje między innymi Galveston, gdzie w 1900 roku katastrofalny sztorm spowodował śmierć tysięcy ludzi.

 

Tymczasem lider republikańskiej większości w Izbie Reprezentantów, kongr. Eric Cantor, wystąpił z propozycją przyjścia z pomocą ofiarom huraganu Irene pod warunkiem, że wydatki na ten cel zostaną pokryte z cięć funduszy na inne programy.

 

***

Wypowiedzi partyjnych kolegów nie na żarty poruszyły gubernatora New Jersey, Chrisa Christie.

 

Gubernator zauważył, że cierpienia ludzi dotkniętych katastrofą nie mają podłoża ideologicznego. Poradził kongresmanom, by debaty o cięciach przełożyli na bardziej odpowiedni czas, a teraz zajęli się tym, co ważne, mianowicie przyznaniem agencji FEMA funduszy niezbędnych do uporania się ze zniszczeniami po przejściu huraganu Irene. FEMA ma na swym koncie zaledwie $800 milionów.

 

***

Sześć lat po tragedii wywołanej huraganem Katrina krewna gubernatora Mississippi, Haley Barboura, została uznana przez federalny sąd winną masowej defraudacji funduszy FEMA.

 

Kompania Alcate LLC z Jackson Miss., należąca do Rosemary Barbour, zawarła z agencją 5-letni kontrakt na konserwację trailerów dla powodzian. Ustalono, że Barbour wystawiała podwójne rachunki i zaniedbywała swoje obowiązki. Sąd skazał ją na 350 tysięcy dolarów grzywny.

 

Rosemary Barbour jest żoną Charlesa Barboura, bratanka gubernatora. Swego czasu Charles był nadzorcą powiatu Hinds, a w ub. tygodniu przegrał prawybory do stanowego Senatu w Mississippi.

 

***

Zła sytuacja ekonomiczna powstrzymuje sędziów przed ferowaniem wyroków śmierci.

 

Z badań wynika, że do wykonania wyroku koszty wszystkich spraw sądowych, plus utrzymanie więźnia, są 2-3 krotnie wyższe od kosztów związanych z osadzeniem przestępcy w więzieniu do końca życia, bez możliwości wyjścia na wolność.

 

Prokurator Dan Satterberg z powiatu King w stanie Washington przyznaje, że w sprawach zasługujących na karę śmierci koszty są czynnikiem branym pod uwagę przez wszystkich uczestników sądowego procesu.

 

Satterberga czekają dwie sprawy, jedna dotyczy zamordowania sześciu członków rodziny, druga zabicia policjanta. Procesy jeszcze nie rozpoczęły się, a koszty już przekroczyły $4.3 miliona i idą w górę. Ponieważ oskarżeni nie mają pieniędzy to opłaty spadają na podatników.

 

Pustki w budżecie zmusiły Satterberga do zwolnienia ze swego departamentu 51 pracowników, w tym 36 zastępców prokuratora.

 

W całym kraju wyroki śmierci spadły w okresie 2000-2010 o 50%, z 224 do 112.

 

***

Szef działu kontrterroryzmu przy Białym Domu, John Brennan, oficjalnie potwierdził śmierć człowieka numer dwa al-Kaidy w Pakistanie, mniej więcej dwa miesiące po ataku Navy SAELs na Osamę bin Ladena.

 

Zabicie Atiyaha Abda al-Rahmana Brennan, były oficer CIA, uważa za „potężny cios” dla terrorystycznej organizacji. Twierdzi, że agresywne akcje USA przeciw terrorystom z tego regionu są przyczyną, która powstrzymała ich przed przygotowaniami do kolejnego ataku w rocznicę tragedii 9/11.

 

***

Przemawiając na konwencji weteranów republikańska kandydatka na prezydenta, kongr. Michele Bachmann z Minnesoty, przekonywała, że jest tak samo silnym liderem jak była premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher i doskonale poradzi sobie z rolą dowódcy sił zbrojnych USA. Z racji zasiadania w Komitecie Wywiadu podkreślała znajomość zagrożeń dla państwa, twierdząc, że wie, jak poradzić sobie z nieprzyjaciółmi Stanów Zjednoczonych.

 

***

W związku z opublikowaniem książki byłego wiceprezydenta, Dicka Cheney, w której obraził kilku członków administracji George´a W. Busha przedstawiając wydarzenia w przychylnym dla siebie świetle, o wypowiedź na ten temat poproszono b. prezydenta. Bush oświadczył, że nie przeszkadza mu wcale, iż ludzie z jego administracji mają inne opinie o tym, co zaszło, przeciwnie, cieszy się, że każdy z nich przedstawia własną wersję tego, co czuł służąc ojczyźnie i dodaje, że we własnej książce również zrobił to samo.

 

Elżbieta Glinka

Categories: Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*