Kryzysu można było uniknąć

Powołany do zbadania przyczyn kryzysu finansowego panel rządowy uważa, że krach nastąpił, ponieważ członkowie rządu i szefowie Wall Street ignorowali sygnały ostrzegawcze.

 

Kryzysu można było uniknąć, stwierdziła komisja w swoim finałowym raporcie. Ponieważ nic nie uczyniono, by zapobiec lub obniżyć ryzyko, kraj pogrążył się w najgłębszej recesji od lat trzydziestych XX wieku i miliony ludzi straciły zatrudnienie.

 

Komisja jest zdania, że administracje Busha i Clintona, były przewodniczący Federalnych Rezerw Allen Greenspan i jego następca, Ben Bernanke, oraz obecny sekretarz skarbu Timothy Geithner, ponoszą odpowiedzialność za dopuszczenie do kryzysu.

 

Skrytykowano również bankierów, którzy bogacili się kreując ryzykowne inwestycje, tak skomplikowane, że nie rozumieli ich ani rządowi regulatorzy, ani sami szefowie banków. Banki utrudniały agresywne kontrole swej działalności twierdząc, że rządowe interwencje zdławią finansowe innowacje.

 

Konkluzje komisji poparło jej sześciu demokratycznych członków. Czterech republikanów nie zgodziło się z tymi wnioskami. Za rzecz niebezpieczną uważają stwierdzenie, że kryzys nie miałby miejsca, gdyby tylko rząd rozciągnął nad biznesem większą kontrolę, nie było subsydiów na budownictwo, a bankierzy byli bardziej odpowiedzialni.

 

„Największą tragedią byłoby przyjęcie założenia, że nikt nie dostrzegał zagrożenia i dlatego nikt nic nie mógł zrobić. Jeśli przyjmiemy takie tłumaczenie, to identyczna sytuacja powtórzy się w przyszłości”.

 

Raport wymienia liczne sygnały ostrzegawcze, m.in. eksplozję pożyczek hipotecznych „subprime”, błyskawiczny skok cen domów, szybki wzrost zadłużeń właścicieli nieruchomości, wzmożoną aktywność firm specjalizujących się w produktach finansowych wysokiego ryzyka. Komisja wini również federalnych regulatorów za wiarę, że sektor finansowy narzuci sobie autokontrolę.

 

(FN – eg)

Categories: Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*