Kreml: Putin i Trump na pewno spotkają się w kuluarach G20

Kreml: Putin i Trump na pewno spotkają się w kuluarach G20

Prezydenci Rosji Władimir Putin i USA Donald Trump z pewnością spotkają się w kuluarach szczytu G20 w Hamburgu w przyszłym tygodniu, ale odrębnego spotkania nie zaplanowano – oświadczył w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Przypomniał, że obecnie chodzi tylko o to, że obaj liderzy będą brać udział w szczycie G20 w Hamburgu i – jak powiedział – „w każdym razie tam się spotkają”. „Ale jeśli mówimy o odrębnym spotkaniu, to takiego spotkania się nie przygotowuje” – cytuje jego słowa agencja TASS.

Tymczasem przebywający z wizytą w Moskwie minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel wyraził nadzieję, że na zbliżającym się szczycie G20 uda się doprowadzić do spotkania Putina z Trumpem. „Mamy nadzieję, że (…) będziemy mieli okazję doprowadzić do spotkania prezydenta USA i pana” – powiedział niemiecki minister na spotkaniu z rosyjskim prezydentem.

Dzień wcześniej w Krasnodarze Gabriel powiedział, że jego kraj przyjmie z zadowoleniem spotkanie przywódców USA i Rosji w Hamburgu. Ze swej strony szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył, że Rosja uważa, iż „byłoby niewłaściwe”, gdyby prezydenci biorący udział w tym samym forum „nie mogli porozmawiać, przy czym – o wielu kwestiach”.

Szczyt G20 odbędzie się 7 i 8 lipca. Przedstawiciele grupy 20 najbardziej rozwiniętych i wpływowych państw świata będą rozmawiać m.in. o klimacie, handlu, terroryzmie, uchodźcach oraz wzroście gospodarczym.(PAP)

Na zdj.: Donald Trump i Władimir Putin fot. Jim Lo Scalzo/SPUTNIK POOL

Categories: Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*