GOP nie dopuścił

Senaccy republikanie zastosowali parlamentarną obstrukcję, by nie dopuścić do zatwierdzenia przedstawionej przez demokratów propozycji nawołującej do zniesienia ulg podatkowych dla amerykańskich kompanii, które wyprowadzają produkcję za granicę, po czym sprowadzają swoje produkty do USA. Ponadto proponowano obniżki podatków dla kompanii, które sprowadzą produkcję z zagranicy z powrotem do kraju oraz zablokowanie kompanii przed odsuwaniem opłat podatkowych z roku na rok poprzez trzymanie pieniędzy za granicą.

 

„Kto uwierzy w konieczność wynagradzania korporacji za przenoszenie miejsc pracy za granicę?”, pytał zdumiony demokrata z Illinois, sen. Dick Durbin.

 

Stanowisko U.S. Chamber of Commerce (amerykańska izba handlowa) jest odpowiedzią na pytanie Durbina. Chamber reprezentuje biznesy w USA i agresywnie zwalcza wysiłki podejmowane celem wstrzymania tzw. outsourcing. W czasie debaty nad pakietem stymulacji gospodarki U.S. Chamber ostro występował przeciw umieszczeniu w ustawie klauzuli o zachęcaniu podatników do kupowania rzeczy wyprodukowanych na terenie Stanów Zjednoczonych. W liście do Senatu argumentował, że zamiana miejsca pracy za granicą na miejsce pracy w kraju nie stymuluje wzrostu ekonomicznego ani nie powiększa konkurencyjności amerykańskich kompanii na świecie. Chamber ostrzegł też, że na podstawie głosowania może zakwalifikować senatorów do grupy przyjaznej biznesowi lub grupy nieprzyjaźnie nastawionej do biznesu.

 

Do republikanów przyłączyli się demokraci, sen. Ben Nelson z Nebraski, John Tester z Montany, Mark Warner z Wirginii i przewodniczący Komitetu Finansów sen. Mac Baucus z Montany.

 

(HP – eg)

Categories: Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*