Ewangelikanie z mormonami

Jeden z czołowych liderów ewangelikańskich, Richard Land z Southern Baptist Convention, uważa, że powszechnych wyborach wiara Mitta Romneya będzie szczegółowo omawiana i stanie się dla niego poważnym problemem. Land zakłada, że pozytywnie nastawione do Baracka Obamy media, umyślnie skupią się na Kościele mormonów, by zniechęcić niezależnych wyborców do kandydatury Romneya.

 

„40 procent niezależnego elektoratu nie ma pojęcia w co wierzą mormoni. Dowiedzą się bardzo szybko, bo elektroniczne media są po stronie Obamy”. Land przewiduje, że w telewizji ukażą się specjalne programy o mormonizmie z podkreśleniem tego, co wielu wyborcom może się wydać raczej egzotyczne, jak pośmiertne chrzty.

 

Przemawiając do grupy dziennikarzy z CNN Land powiedział, że większość ewangelikanów zna dogmaty Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych W Dniach Ostatnich (oficjalna nazwa Kościoła mormonów), ponieważ te dwie grupy religijne rywalizują ze sobą o zdobycie nowych członków. „Znają mormonów i mimo jego religii będą głosować za Romneyem”.

 

Chociaż Land oficjalnie nie popiera żadnego z kandydatów, to jego sympatie są oczywiste. Był zaprzyjaźniony z administracją George´a W. Busha, z Romneyem spotkał się już kilkakrotnie.

 

Rzeczniczka kampanii Mitta Romneya, Adrea Saul, uważa, że większości ludzi nie obchodzi to, że ktoś chodzi do innego kościoła. „Ważne jest to, że podzielają te same wartości. Mitt Romney jest kandydatem wierzącym w Boga, patriotyzm, ciężką pracę i poświęcenie. Wystarczy popatrzeć na jego rodzinę i życie”.

 

Kilka miesięcy temu w czasie obiadu z Romneyem Richard Land radził kandydatowi: „Jeśli media będą cię zmuszać do obrony twojej religii, odpowiedz atakiem. Uderz ich Konstytucją, która mówi, że żadnego kandydata nie można poddawać religijnym testom, a wprowadzanie takich elementów do kampanii jest nieamerykańskie”.

 

(CNN – eg)

Categories: Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*