Dochody państwa spadły o 18%

Waszyngton (AP) – Recesja pozbawia rząd wpływów z podatków w chwili, gdy Kongres szuka pieniędzy na pokrycie kosztów związanych z reformą opieki zdrowotnej.

W tym roku do kasy państwa wpłynęło o 18% mniej pieniędzy niż w jakimkolwiek innym roku od czasów wielkiej depresji, podczas gdy federalny deficyt wzrósł do $1.8 biliona.

Dochody z indywidualnych podatków w porównaniu z ubiegłym rokiem zmalały o 22%, wpływy z korporacji spadły o 57%. Istnieją obawy o spadek podatków na program świadczeń emerytalnych Social Security i na Medicare.

Ze względu na spadek podatków od paliw i przemysłu naftowego może dojść do zawieszenia projektów drogowych, masowego transportu i na lotniskach.
Zadłużenie narodowe już przekroczyło $11 bilionów, podczas gdy właśnie zatwierdzone przez Izbę Reprezentantów budżety zwiększają w przyszłym roku wydatki krajowych agencji o11%, a wydatki na siły zbrojne o 4%.

Czy istnieje sposób na wyjście z finansowych kłopotów? Głównym czynnikiem jest oczywiście zdrowa gospodarka. Przyszłość istniejących programów rządowych, nie mówiąc o programach proponowanych przez prez.Obamę, w dużej mierze zależy od tego, jak szybko ekonomia wyjdzie z recesji, mówi William Gale, dyrektor Tax Policy Center.

„Obecna sytuacja przyprawia o ból głowy, liczy się jednak to, co zdarzy się w najbliższej przyszłości”, dodaje Gale, były członek rady doradców ekonomicznych Georgea H.W. Busha.

„Jeśli recesja potrwa rok, to wszystkiemu można będzie zaradzić. Jeśli nie dojdzie do odnowy ekonomicznej, to żaden program społeczny, ekonomiczny czy polityczny nie będzie mieć znaczenia. Po prostu zabraknie pieniędzy na opłacenie jakiegokolwiek programu”.

Niewielką część spadku wpływów do kasy rządowej można przypisać nowym kredytom podatkowym dla osób indywidualnych i korporacji, zatwierdzonym w lutym tego roku w ramach pakietu stymulacji ekonomii. Jednak głównie problem polega na głębokiej recesji redukującej zarobki i profity korporacyjne. (eg)

Categories: Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*