Były prezydent skazany na 7 lat

Były prezydent Izraela 65-letni Moshe Katsav został skazany na 7 lat więzienia za gwałt.

 

Katsav nie przyznał się do dwukrotnego zgwałcenia pracownicy w czasie, gdy był ministrem pod koniec lat dziewięćdziesiątych ani do napastowania na tle seksualnym dwóch innych urzędniczek, które pracowały dla niego, gdy sprawował urząd prezydenta w latach 2000-2007.

 

Wydając orzeczenie 3-osobowy skład sędziowski oświadczył, że zeznania Katsava były „pełne kłamstw”.

 

Były prezydent został skazany również za utrudnianie dochodzenia i próbę namówienia jednej z oskarżycielek do zmiany zeznań.

 

W Izraelu kara za gwałt wynosi od 4 do 16 lat.

 

Choć skandal wywołał spore zamieszanie, to miał niewielki wpływ na izraelski rząd, ponieważ funkcja prezydenta jest głównie ceremonialna.

 

Urodzony w Iranie Katsav uchodził za przykład dla biednych żydowskich imigrantów z Bliskiego Wschodu i północnej Afryki, pokazując, że każdy może dojść do wysokiej pozycji. Zaprzeczał zarzutom, że pochodząca z Europy rządząca elita nie dopuszcza innych żydów do władzy.

 

Katsav, który imigrował z rodziną do Izraela w 1951 roku, mając zaledwie 24 lata został burmistrzem, a następnie zajmował różnorodne stanowiska gabinetowe z ramienia Likudu. Obecnie przedstawia się jako ofiara „etnicznie umotywowanego polowania na czarownice”.

 

(HP – eg)

Categories: Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*