Budżet wywiadu pod warunkiem…

Waszyngton (AP) – Izba Reprezentantów głosowała na ustawę przyznającą fundusze na programy wywiadu, lecz uzależniającą wysokość budżetu na ten cel od udostępnienia ustawodawcom większego wglądu do państwowych tajemnic. Ustawa przewiduje zablokowanie 2/3 funduszy na tajne operacje, dopóki każdy z członków kongresowych komitetów wywiadu nie zostanie zapoznany ze wszystkimi akcjami tych agencji. Ponadto członkowie komitetów mogą domagać się wglądu do każdej informacji, koniecznej do ocenienia wartości danej operacji wywiadu.

Biały Dom grozi wysunięciem weta. Stoi na stanowisku, że ustawa narusza prawo prezydenta do utrzymania w tajemnicy akcji agencji wywiadu. Administracja twierdzi, że ustawa może przyczynić się do ujawnienia informacji chronionych przywilejami prezydenta.

Senat nie opracował jeszcze własnej wersji ustawy. Wszystko wskazuje na to, że również sprowokuje groźbę wysunięcia weta, ponieważ zawiera klauzulę o ograniczeniu metod przesłuchań stosowanych przez CIA.

Przed zatwierdzeniem ustawy Izba Reprezentantów przyjęła poprawkę z żądaniem przedstawienia Kongresowi uaktualnionej wersji raportu krajowego wywiadu na temat irańskiego programu nuklearnego.

Ustawa jest kolejną próbą demokratów uzyskania od prezydenta Busha informacji dotyczących bezpieczeństwa narodowego i zwiększenia własnej roli w zakresie kontrolowania programów wywiadu. Ustawodawcy twierdzą, że Bush regularnie odcina ich od kontrowersyjnych decyzji, jak nagrywanie przesłuchań prowadzonych przez CIA i zniszczenie tych nagrań, czy też nielegalny program podsłuchiwania telefonów i czytania poczty elektronicznej. (eg)

Categories: Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*