Bomba w turbanie

Nieznany sprawca ukrył ładunek wybuchowy w turbanie i spowodował wybuch w meczecie, gdzie odbywała się uroczystość pożegnalna przyrodniego brata prezydenta Afganistanu.

 

Ahmed Wali Karzaj zginął kilka dni temu, zabity przez swego współpracownika.

 

W meczecie w Kandaharze zginęły przynajmniej 4 osoby. Wśród ofiar zidentyfikowano Hekmatullaha Hekmata, szefa prowincjonalnej rady duchownych. 15 osób odniosło obrażenia, wśród nich parlamentarzysta Bismillah Afghanmal.

 

Na razie nikt nie przyznaje się do ataku, który jeszcze bardziej pogłębił obawy, że śmierć młodszego brata prezydenta Karzaja spowoduje dalszą destabilizację niespokojnego regionu Afganistanu.

 

Gubernator Kandaharu, Tooryalai Wesa, widział moment eksplozji turbanu. Wiadomość tę potwierdził szef prowincjonalnego wywiadu, gen. Mohammad Naeem Momin.

 

Wali Karzaj zginął we wtorek. Jego śmierć pozbawiła prezydenta Karzaja silnego sprzymierzeńca w prowincji Kandahar, byłej siedziby Talibanu, a ostatnio miejsca ofensywy amerykańskich wojsk.

 

Wali Karzaj był postrzegany jako najbardziej wpływowy człowiek w południowym Afganistanie. Uchodził za emisariusza prezydenta i stał na czele rady prowincji. Był znany jako sprytny polityk, umiejętnie grający na wzajemnych niechęciach frakcji plemiennych i politycznych, dzięki czemu utrzymywał kontrolę nad niespokojną prowincją. Podejrzewano go o handel i szmugiel opium i inną działalność przestępczą.

 

Eksplozja w meczecie była drugim atakiem w mieście Kandahar tego samego dnia. W czwartek rano doszło do wybuchu bomby w pobliżu policyjnego samochodu. Zginął przypadkowy przechodzień.

 

Według ONZ liczba śmierci cywilów wzrosła w Afganistanie w pierwszym półroczu o 15%, głównie z powodu samobójczych ataków i ładunków wybuchowych umieszczanych na drogach.

 

Ahmed Wali Karzaj swego czasu był właścicielem restauracji Helmand w Chicago w dzielnicy Lake View, gdzie obecnie mieści się Jack´s on Halsted.


(AP/HP – eg)

Categories: Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*