Blisko 8 bilionów

Raport przygotowany przez Bloomberg Markets Magazine ujawnia wcześniej nieznane szczegóły federalnego wykupu instytucji finansowych. Okazuje się, że Federalna Rezerwa przeznaczyła na ten cel oszałamiająco wysoką kwotę 8 bilionów dolarów.

 

Na podstawie ustawy o wolnym dostępie do informacji Bloomberg LP wygrał sprawę z Fed i grupą największych banków amerykańskich Clearing House Association. Sądowe zwycięstwo dało mu dostęp do 29,000 stron dokumentów Federalnej Rezerwy i banku centralnego z informacjami na temat 21,000 transakcji.

 

„Fed nie powiedział nikomu, że banki znalazły się w tak trudnej sytuacji, że jednego dnia, mówiąc dokładniej 5 grudnia 2008 roku zwróciły się o pożyczkę wysokości $1.2 biliona. Bankierzy nie wspomnieli o tym, że w tym samym czasie, kiedy zapewniali inwestorów o swoim zdrowiu finansowym, gwałtownie zaciągali miliardowe pożyczki. I do tej chwili nikt nie obliczał, że banki zarobiły $13 miliardów ciągnąć korzyści z niezwykle niskiej, bo bliskiej zeru, stopy procentowej”.

 

„Do marca 2009 roku na ratowanie systemu finansowego Fed przeznaczył $7.77 biliona, więcej niż połowę wartości wszystkiego, co w tym roku wyprodukowano w USA”, twierdzi Bloomberg.

 

Podczas gdy przedstawiciele Fed utrzymują, że pożyczki zostały zwrócone, to szczegóły raportu sugerują, że poza dolarami podatnicy stracili coś więcej, kiedy ukrywana pomoc przyczyniła się do zachowania status quo i rozrostu największych banków.

 

(P – eg)

Categories: Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*