Bernanke ostrzega

Przewodniczący Federalnych Rezerw Ben Bernanke ostrzegł republikańskich ustawodawców, że zwłoka z podniesieniem poprzeczki dopuszczalnego długu państwa do $14.3 bilionów może mieć katastrofalne konsekwencje. Nie dotrzymanie przez Stany Zjednoczone finansowych zobowiązań wywrze fatalny wpływ na cały system finansowy, politykę fiskalną i gospodarkę.

 

Występując w Krajowym Klubie Prasowym Bernanke połączył ostrzeżenie z wezwaniem do administracji Obamy i Kongresu o sporządzenie rzetelnego planu ograniczania przyszłych deficytów budżetowych. Przedstawił również nieco bardziej optymistyczną perspektywę gospodarczą, dodając jednak, że odnowa nadal wymaga pomocy ze strony federalnych władz. Mówiąc o odnowie, Bernanke powołał się na takie wskaźniki jak wzrost wydatków konsumenta i większą ilość pożyczek bankowych. Zaznaczył jednak, że wysokie bezrobocie i inflacja pozostaną poniżej satysfakcjonującego poziomu. „Dopóki nie dojdzie do zwiększenia nowych miejsc pracy, nie można mówić o prawdziwej odnowie gospodarczej”, dodał przewodniczący Fed.

 

Jeśli Kongres nie podniesie pułapu zadłużenia w krótkim czasie, rząd zostanie zmuszony do ograniczenia swych operacji, można też oczekiwać dużego skoku oprocentowania od pożyczek.

(HP – eg)

Categories: Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*