Bankructwa i oszustwa

Chicago (Inf. wł.) – Władze federalne wystosowały przeciwko 11 osobom formalne zarzuty oszustwa i pogwałcenia prawa regulującego bankructwa.

Akty oskarżenia w podobnych sprawach zostały wystosowane przez władze federalne w jeszcze kilku innych miastach.

Wśród oskarżonych są adwokaci specjalizujący się w sprawach bankructwa, pośrednicy w handlu nieruchomościami, a także sami właściciele domów, którzy brali udział w oszustwie, ale równocześnie padli jego ofiarą.

Jak poinformowali śledczy z Rejonowej Prokuratury Federalnej na konferencji prasowej 17 bm., podejrzani o przestępczy proceder kłamali na podaniach o bankructwo, ukrywali swoje aktywa, by uchronić je przed likwidacją na rzecz zadłużeń.

Rejonowa Prokuratura Federalna w Chicago skoncetrowała się na procederze tzw. ratowania domów, którego rezultatem było naruszenie obowiązujących praw, a przede wszystkim zawłaszczenie nieruchomości petenta – materialnej (czyli budynku) i skumulowanej wartości nieruchomości (equity) .

Proceder ten opisano w sposób następujący: osoba „ratująca” czyjś dom przed licytacją oferowała zakupienie nieruchomości po niskiej cenie, a następnie jej właściciel składał podanie o bankructwo. „Ratujący” dom przyrzekał wynajęcie go zbankrutowanemu właścicielowi, z możliwością odkupienia, gdy „wyjdzie na prostą”.

W rezultacie tej tzw. pomocy, właściciele nieruchomości tracili swoje domy i dorobek całego swojego życia w postaci skumulowanej wartości nieruchomości.

Na dodatek okazywało się, że ich sprawy o bankructwo nie miały podstaw prawnych, ponieważ używano w nich sfałszowanych argumentów.
Władze federalne oświadczyły, że tzw. plany ratowania domów są tylko wtedy uczciwe, jeśli transakcja nieruchomościowa jest uwzględniona na petycji o bankructwo, a ratujący wywiązuje się ze swoich przyrzeczeń.
(ao)

Categories: Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*