Banki zarobiły na kryzysie

Z badań przeprowadzonych przez Congressional Research Service (CRS) wynika, że największe banki amerykańskie zarobiły na finansowym kryzysie zaciągając pożyczki z programów rządowych i pożyczając rządowi pieniądze za znacznie wyższy procent.

 

Raport potwierdza wcześniejsze przypuszczenia, że system bankowy maksymalnie wykorzystał programy finansowane przez podatników. Dostał pieniądze darmo i kupił za nie rządowe bondy. To tak, jakby rząd dał im pieniądze i jeszcze do tego dopłacił.

 

Raport przygotowano na żądanie niezależnego senatora z Vermont, Berniego Sandersa, który porównał pożyczki rządowe w okresie kryzysu do „bezpośredniej korporacyjnej opieki społecznej nad dużymi bankami”. Zamiast zainwestować pożyczki w gospodarkę, banki zadbały o własną kasę „udzielając” rządowi pożyczek (za pieniądze od rządu) poprzez kupno papierów wartościowych skarbu państwa.

 

Ogólnie Fed udzielił  finansowym instytucjom pożyczek na łączną kwotę $3 biliony na bardzo dobrych warunkach. Dziewięć firm dostało pożyczki wysokości między $5.2 a $6.2 miliarda oprocentowanych na 0.0078%.

 

Raport zawiera konkretne przykłady. W czasie 3-miesięcznego okresu w 2009 roku Bank of America pożyczył ponad $48 miliardów na 0.25 do 0.5 procenta. Równocześnie ten największy bank amerykański zwiększył trzykrotnie zakup papierów wartościowych Dept. Skarbu i innych rządowych instytucji do około $15 miliardów oprocentowanych na 3.5%.

 

W czasie trzeciego kwartału 2009 roku Bank of America pożyczył od Fed $2.9 miliarda na 0.25%. W tym samym czasie kupił rządowe papiery wartościowe za $12 miliardów, na czym zarobił 3.2%.

 

Podobnie postępował drugi co do wielkości bank w USA, JPMorgan Chase.

 

„Bank of America  wspomagał ekonomię w okresie kryzysu i czyni to dalej pomagając biznesom i osobom indywidualnym poprzez udzielanie pożyczek i generowanie kapitału”, oświadczył rzecznik banku, Jerry Dubrowski.

 

Wbrew temu, co mówi Dubrowski, w pierwszym roku administracji Obamy brak kredytów na  przetrwanie trudnego okresu doprowadziło wiele małych biznesów do zamknięcia.

 

JPMorgan Chase nie zareagował na prośbę o komentarz.

 

(HP – eg)

Categories: Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*