Banki muszą ujawnić

Sąd Najwyższy USA utrzymał w mocy decyzję sądu niższej instancji nakazującą Federalnym Rezerwom ujawnienie szczegółów dotyczących pożyczek dla banków w czasie kryzysu finansowego w 2008 roku.

 

Grupa reprezentująca główne banki komercyjne zwróciła się do Sądu Najwyższego o zmianę werdyktu wydanego przez federalny sąd apelacyjny, który polecił ujawnić wszystkie dokumenty związane z pożyczkami.

 

Sąd Najwyższy stanął po stronie administracji Baracka Obamy, która zwróciła się o odrzucenie apelacji banków.

 

Clearing House Association, w imieniu największych banków komercyjnych, które trzymają połowę wszystkich depozytów, argumentowała, że dane związane z pożyczkami udzielonymi w nadzwyczajnych okolicznościach powinny być trzymane w sekrecie. Twierdziła, że decyzja sądu apelacyjnego zagraża licznym programom federalnym uzależnionym od trzymania komercyjnych transakcji w tajemnicy i może bezpodstawnie zaszkodzić reputacji banków, które pobrały z Fed pożyczki po zniżonych cenach.

 

Do stowarzyszenia Clearing House należą m.in Bank of America, Bank of New York Mellon Corp., Citigroup Inc., JPMorgan Chase & Co., UBS AG i Wels Fargo & Co.

 

(HP – eg)

Categories: Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*