Amerykańska broń klimatyczna?

Rosyjski naukowiec wystąpił z teorią, że bezprecedensowo wysokie temperatury w Rosji i innych krajach Azji środkowej mogą być wynikiem stosowania przez Stany Zjednoczone broni klimatycznej.

 

W artykule opublikowanym przez pisma w całej Rosji, m.in. w magazynie „Sprawy Międzynarodowe”, wydawanym przez ministerstwo spraw zagranicznych, Andrej Areszew pisał: ” W tym momencie broń klimatyczna mogła już osiągnąć zamierzoną zdolność wywoływania suszy, niszczenia zbiorów i  wywoływania szeregu anomalii klimatu”.

 

W rozmowie z Radio Wolna Europa/ Radio Liberty Areszew zdawał się wycofywać z oskarżeń, twierdząc, że rzucił po prostu hipotezę.

 

W Moskwie notuje się rekordowo wysokie temperatury powietrza. 29 lipca mieszkańcy rosyjskiej stolicy przeżyli najgorętszy dzień w historii miasta. Termometry wskazywały 39 stopni Celsjusza.

 

Rosja nie jest jedynym krajem dotkniętym przez nieznośne upały. 24 lipca  w Waszyngtonie D.C. temperatura doszła do 37.7 stopni Celsjusza. Areszew zgadza się, że lato jest wyjątkowo ciężkie dla wielu krajów, lecz zwraca uwagę, iż Waszyngton jest znacznie bardziej wysunięty na południe od Moskwy, w związku z czym upały nie powinny być zaskoczeniem.

 

U.S. National Oceanic and Atmospheric Administration informuje, że temperatury powietrza na lądzie i w oceanach na całym świecie są w tym roku najwyższe od czasu, gdy zaczęto notować temperatury w 1880 roku.

 

W swoim artykule Areszew poruszył temat  ufundowanego przez amerykański Departament Obrony i University of Alaska programu pod nazwą High-Frequency Active Aural Research (HAARP), od dawna podejrzewanego przez zwolenników teorii spiskowej o prowadzenie badań niezgodnych z oficjalnymi deklaracjami. Program analizuje jonosferę i zmierza do  rozwinięcia technologii poprawiających komunikację  radiową, obserwacje i wykrywanie rakiet.

 

Według Areszewa prawdziwym celem programu jest stworzenie nowej broni masowego rażenia do „destabilizacji środowiska i niszczenia rolnictwa”.

 

Areszew wspomina również o amerykańskim statku kosmicznym X-37B wprowadzonym na orbitę w kwietniu tego roku. Pentagon nazywa X-37B prototypem kosmicznego samolotu, który ma przewozić ludzi i sprzęt na stacje kosmiczne. Autor zakłada, że X37-B w rzeczywistości przewozi broń laserową i może być głównym komponentem arsenału broni klimatycznej.

 

Areszew przytacza wysiłki amerykańskiego rządu z okresu wojny wietnamskiej, kiedy to starano się użyć deszcz i chmury do zakrycia drogi dostawczej wietnamskiej armii.

 

„Mój komentarz nie miał na celu oskarżenia USA ani żadnego innego kraju o świadome zmienianie klimatu Rosji. To byłoby całkiem niedorzeczne”, zapewnił Areszew w wywiadzie z RFE/RL.

 

Zapytany, czy Rosja prowadzi eksperymenty w zakresie kontroli klimatu, Areszew oświadczył, że nie jest członkiem rządu i nie ma informacji o tego typu projektach”.

 

(eg)

Categories: Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*