Zrezygnował główny adwokat Trumpa reprezentujący go ws. Russiagate

Zrezygnował główny adwokat Trumpa reprezentujący go ws. Russiagate

Główny adwokat prezydenta USA Donalda Trumpa, reprezentujący go ws. Russiagate, John Dowd złożył w czwartek rezygnację. Według części mediów była to wyłącznie decyzja Dowda, według innych – obopólna, a Trump jest niezadowolony z całego swego zespołu adwokatów.

„New York Times” poinformował, że Dowd wielokrotnie rozważał zrezygnowanie z reprezentowania prezydenta w śledztwie specjalnego prokuratora Roberta Muellera dotyczącym ingerencji Rosjan w wybory i kontaktów ludzi z otoczenia Trumpa z przedstawicielami Kremla.

Dowd doszedł do wniosku, że prezydent coraz bardziej ignoruje jego rady – podaje „NYT”, powołując się na anonimowe źródła.

Zespół adwokatów, którym kierował Dowd, doradzał Trumpowi współpracę z Muellerem, jednak w ostatnich dniach prezydent zaczął publicznie atakować prokuratora specjalnego i jego ludzi. Chciał też pozwolić na to, by przesłuchali go jego śledczy, co Dowd zdecydowanie odradzał – relacjonuje „NYT”.

Wkrótce po ukazaniu się informacji o dymisji Dowda Trump powiedział, że „chciałby zeznawać” przed Muellerem i jest na to gotów.

Prezydent krytykował swoich prawników, choć wypierał się tego na Twitterze. „Upadający New York Times z rozmysłem napisał fałszywy artykuł, w którym stwierdził, że jestem niezadowolony z mojej ekipy adwokackiej i mam zamiar dodać do niej kolejnego prawnika. Nieprawda” – napisał prezydent na Twitterze.

Zatrudnił wkrótce potem nowego adwokata Josepha diGenovę, który jest znany z głoszenia teorii, że dochodzenie Muellera, skądinąd Republikanina, jest zemstą Demokratów za przegraną w wyborach prezydenckich w 2016 roku.

Według „Washington Post” decyzję o odejściu Dowd podjął wspólnie z Trumpem, gdy prezydent stracił wiarę w to, że zdoła on obronić go przed ewentualnymi oskarżeniami Muellera, a sam Dowd był rozczarowany, że prezydent ma zamiar zatrudnić grupę nowych adwokatów.

Trump rzeczywiście szukał nowych prawników i, według „WP”, nakazał w poniedziałek swym doradcom, by zwrócili się do „prawniczej supergwiazdy Theodora B. Olsona”, aby dołączył do jego zespołu w związku z tym, że prezydent prawdopodobnie zostanie przesłuchany przez Muellera w związku z zarzutem o blokowanie działania wymiaru sprawiedliwości.

Dzienniki zgodnie piszą o tym, że frustracja prezydenta z powodu śledztwa Muellera wzrasta ostatnio, w miarę jak śledztwo to nabiera rozmachu, czemu Trump daje wyraz tweetami, atakując prokuratora i samo dochodzenie.

W połowie marca Mueller wystosował wezwanie sądowe do firmy prezydenta, Trump Organization, z żądaniem przekazania dokumentów, z których część dotyczy Rosji. „NYT” zwrócił wtedy uwagę, że jest to „pierwszy znany przypadek, w którym prokurator specjalny zażądał dokumentów związanych bezpośrednio z przedsiębiorstwami Trumpa, zbliżając tym samym śledztwo do samego prezydenta”.

Nie wiadomo, kto pokieruje teraz obroną Trumpa, choć może to być jego osobisty adwokat Jay Sekulow lub diGenova – pisze „WP”.

Jak komentuje AFP, odejście Dowda i poszukiwanie nowych prawników zdaje się potwierdzać tezę, że Biały Dom ogarnął chaos i niepokój w związku z dochodzeniem Muellera, a ostatnio na domiar złego przybyło oskarżeń pod adresem prezydenta od kobiet utrzymujących, że miał z nimi pozamałżeńskie przygody.

Agencja podkreśla, że Trump bardzo utrudnił prawnikom pracę w ostatnich dniach, atakując nie tylko Muellera, ale też FBI. (PAP)

Na zdjęciu: John Dowd fot.Andrew Gombert/EPA/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Comments

 1. JJJ
  JJJ 22 marca, 2018, 15:02

  Juz wkrotce nie bedziemy mowic „sam jak palec” tylko „sam jak Trump”.

  Reply this comment
 2. olo
  olo 22 marca, 2018, 21:28

  ten adwokat wyglada jak Krzysztof Kononowicz. To jakas rodzina?

  Reply this comment
 3. Ezy
  Ezy 22 marca, 2018, 21:32

  Każdy adwokat, który dba o swoją reputację wcześniej lub później zwieje od Trumpa. T.B. Olson już odmówił współpracy z Białym Domem.

  Reply this comment
 4. Stefan
  Stefan 22 marca, 2018, 23:18

  Szczury uciekaja okret tonie Doradca do spraw bezpieczenstwa zostal mianowany Bolton znany z rozpowszechniania w ONZ “dowodow” na temat bomby atomowej w Iraqu i kreatot wojny w Iraqu i Afghanistanie

  Reply this comment
 5. Christopher
  Christopher 24 marca, 2018, 03:54

  Ale „plot” musi byc , to jego „realna” obietnica z naszych pieniedzy

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*