Zmarł znany historyk i sowietolog Robert Conquest

Robert Conquest fot.Wikipedia

Robert Conquest fot.Wikipedia

W wieku 98 lat zmarł urodzony w Wielkiej Brytanii historyk i sowietolog Robert Conquest, autor ponad 20 książek poświęconych sowieckiej historii, polityce i sprawom międzynarodowym – podała w środę agencja AP.

Żona historyka Elizabeth Neece poinformowała, że zmarł on w poniedziałek z powodu zapalenia płuc w Palo Alto w Kalifornii.

Książka Conquesta z 1968 roku „Wielki Terror” („The Great Terror: Stalin’s Purge of the Thirties”), dokumentująca czystki Józefa Stalina z lat 30. jest do dziś jednym z najbardziej znaczących studiów badawczych sowieckiej historii. Została przetłumaczona na ponad 20 języków.

Przymusowej kolektywizacji rolnictwa i wielkiemu głodowi z lat 30. poświęcona była jego głośna książka „The Harvest of Sorrow”. Jak podkreślił Stephen Kotkin, badacz z think tanku Hoover Institution, historyk uniwersytetu Princeton, w książce tej Conquest „kolejny raz definitywnie ustalił ogromną skalę zgrozy czasów sowieckich, właściwie zidentyfikował ich źródło w ideach i praktykach marksistowskich, a także zdemaskował zastępy zachodnich naiwniaków, którzy dystrybuowali sowieckie kłamstwa”.

„Robert Conquest ustanowił złoty standard, jeśli chodzi o rzetelność badania, całkowitą uczciwość i precyzję wypowiedzi o realiach Związku Sowieckiego” – oświadczył były sekretarz stanu USA i badacz Hoover Institution George P. Shultz. Sam Conquest spędził w Hoover Institution 28 lat.

W 2005 roku został odznaczony Prezydenckim Medalem Wolności.

Conquest służył w brytyjskiej piechocie w czasie II wojny światowej. Został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego. (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*