Zmarł nowojorski kreator mody Arnold Scaasi

Arnold Scaasi fot.fashionmodeldirectory.com

Arnold Scaasi fot.fashionmodeldirectory.com

Pochodzący z Kanady kreator mody Arnold Scaasi zmarł we wtorek w szpitalu w Nowym Jorku. Znany był z projektowania kreacji dla Pierwszych Dam Stanów Zjednoczonych, amerykańskich gwiazd filmowych i bywalców salonów. Miał 85 lat.

Śmierć nastąpiła wskutek zatrzymania akcji serca – poinformował wieloletni przyjaciel zmarłego Michael Selleck.

Arnold Scaasi, a właściwie Arnold Isaacs, szył dla Pierwszych Dam Ameryki: Mamie Eisenhower, Barbary i Laury Bush, Hillary Clinton. Jego błyszczące, stylowe, a nierzadko ekstrawaganckie stroje uwielbiały także gwiazdy Hollywoodu – Elizabeth Taylor, Barbra Streisand, Lauren Bacall, Joan Crawford, czy gwiazda francuskiego kina Catherine Deneuve. U Scaasiego ubierała się także Ivana Trump, żona magnata biznesu Donalda Trumpa.

Raczej nie projektował na skalę masową, dlatego nie był znany zwykłym klientom, jak jemu współcześni Oscar de la Renta czy Liz Claiborne – odnotowuje agencja Associatd Press.

Scaasi był jeszcze młody, gdy po raz pierwszy zaprojektował kreację dla Pierwszej Damy – Mamie Eisenhower, która uwielbiała suknie wieczorowe bez ramiączek. „Byłem bardzo zadowolony, że Pani Eisenhower chce wyglądać tak stylowo” – napisał w swej książce „Kobiety, które ubrałem i których nie ubrałem” z 2004 roku.

Dla Barbary Bush zaprojektował wiele strojów, w tym suknię w dwóch odcieniach niebieskiego na inaugurację prezydentury jej męża, George’a Busha, w 1989 roku.

Z kolei Laurę Bush, żonę prezydenta George’a W. Busha, musiał przekonywać do skrócenia spódnicy – jak mówił – lekko, do połowy kolana.

Jednym z jego najsłynniejszych projektów był czarny połyskujący strój, na który składała się tunika i spodnie, uszyty dla Barbry Streisand na galę Oskarów w 1969 r. Streisand dostała wówczas nagrodę dla najlepszej aktorki za rolę w filmie „Zabawna dziewczyna („Funny Girl”).

W ciągu kilkudziesięciu lat pracy otrzymał wiele wyróżnień, w tym w 1996 r. nagrodę za dorobek życia od Rady Projektantów Mody w USA.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*