Zmarł były przewodniczący kolegium połączonych szefów sztabów

Ge. John Vessey Jr. fot.Wikipedia

Ge. John Vessey Jr.
fot.Wikipedia

Zmarł emerytowany generał John W. Vessey, który za prezydentury Ronalda Reagana był przewodniczącym kolegium połączonych szefów sztabów sił zbrojnych USA i pomagał w realizacji amerykańskiego programu wyścigu zbrojeń. Miał 94 lata.

Generał zmarł w czwartek wieczorem – poinformowała agencję Associated Press jego córka, Sarah.

Vessey służył w amerykańskiej armii przez 46 lat. Walczył podczas II wojny światowej oraz w Wietnamie. Funkcję przewodniczącego kolegium połączonych szefów sztabów pełnił w latach 1982-1985; pomagał administracji Reagana realizować program wyścigu zbrojeń z ZSRR.

„To była prawdopodobnie najlepsza modernizacja sił zbrojnych przeprowadzona w czasie pokoju przez amerykański establishment wojskowy. (…) Poprawiliśmy każdy element sił zbrojnych (…).” – tłumaczył w wywiadzie z 2004 roku generał Vessey. Podkreślił, że w tamtym czasie ZSRR starał się wzmocnić swoją pozycję w Europie, chociażby przez rozmieszczenie pocisków balistycznych średniego zasięgu z głowicami nuklearnymi SS20. Rozlokowano je na terytorium NRD. Jednak wysiłki Waszyngtonu pozwoliły zneutralizować zagrożenie ze strony Moskwy.

Podczas II wojny światowej Vessey walczył w Afryce Północnej i we Włoszech. Uczestniczył m.in. w bitwie pod Anzio w 1944 roku. Za służbę w Wietnamie otrzymał Krzyż za Wybitną Służbę – drugie najwyższe odznaczenie w armii amerykańskiej. (PAP)

Categories: Ameryka
Tags: vessey

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*