„Złap mnie, jeśli potrafisz”

Wandzie Podgurski zabrakło sprytu Abegnale’a 

60-letnia Wanda Podgurski oskarżona o malwersacje ubezpieczeniowe zbiegła w styczniu tego roku tuż przed rozpoczęciem procesu w San Diego. Kobieta wyszła z aresztu po wpłaceniu pół miliona dolarów kaucji. Z ukrycia kpiła z policji i prokuratora. Schwytano ją 4 lipca w Meksyku.

Wanda Podgurski fot. Facebook

Wanda Podgurski fot. Facebook

Proces Podgurskiej odbył się in absentia. Skazano ją na 20 lat więzienia.

„Oskarżona okazała wyjątkową bezczelność zarówno wobec oszukanych kompanii, jak i systemu sprawiedliwości” – oświadczyła prokurator Bonnie Dumanis przed ogłoszeniem wyroku.

Z ukrycia kobieta nękała szeryfa i prokuratora wysyłając do nich wiadomości w rodzaju tych, jakie słynny oszust, William Abagnale, wysyłał do poszukującego go agenta FBI.

Abagnale działał w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Głównie okradał banki. Zasłynął ze sprytnych oszustw i frazy: „złap mnie, jeśli potrafisz”. Na podstawie życiorysu Abagnale´a nagrano film w reżyserii Stevena Spielberga. W roli głównej wystąpił Leonardo DiCaprio. W życiu i filmie ostatecznie doszło do aresztowania oszusta. Ze względu na nadzwyczajne umiejętności, nie trafił do więzienia, lecz odpokutował pomagając bankom w rozwikłaniu innych oszustw.

Wanda Podgurski załatwiła sobie odszkodowania z siedmiu różnych firm ubezpieczeniowych za rany, jakie rzekomo poniosła upadając we własnym domu. O kłamstwo zaczęto ją podejrzewać, gdy okazało się, że w okresie „rekonwalescencji” zwiedzała Republikę Dominikańską, Nowy Jork, Seattle i Boston. Wpadła w ręce policji w osiedlu dla emerytów Rosario Beach, niedaleko San Diego.

Nie miała tyle szczęścia i sprytu co William Abagnale. Nikt nie zaproponował jej współpracy z ubezpieczalniami. Z Rosario Beach powędrowała prosto do więzienia.

(eg)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*