Zgłosił się drugi sygnalista z wiedzą w sprawie Trumpa i Ukrainy

Zgłosił się drugi sygnalista z wiedzą w sprawie Trumpa i Ukrainy

Drugi sygnalista (ang. whistleblower), dysponujący wiedzą z pierwszej ręki o postępowaniu prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie Ukrainy, zgłosił się do wewnętrznego nadzoru amerykańskich służb wywiadowczych – poinformował w niedzielę prawnik tej osoby.

Adwokat Mark Zaid w programie stacji ABC “This Week” potwierdził doniesienia, że druga osoba, również ze społeczności wywiadowczej, rozmawiała z inspektorem generalnym tych służb.
Zaid reprezentuje już sygnalistę, który jako pierwszy złożył skargę dotyczącą budzącej kontrowersje rozmowy Trumpa z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim z 25 lipca br. Podczas tej rozmowy Trump poprosił Zełenskiego o wznowienie śledztwa dotyczącego Joe Bidena, swojego prawdopodobnego rywala w przyszłorocznych wyborach prezydenckich, oraz jego syna Huntera.
Skarga pierwszego sygnalisty, a następnie opublikowanie odtworzonego z notatek zapisu rozmowy z 25 lipca, uruchomiła zarzuty wobec Trumpa o wywieranie presji na inne państwo w celu skłonienia go do ingerencji w amerykańskie wybory prezydenckie oraz próby zamaskowania tych zabiegów.
W związku z tymi podejrzeniami Izba Reprezentantów wszczęła postępowanie, sprawdzające zasadność i możliwość wszczęcia procedury impeachmentu wobec prezydenta.
Zabieganie za granicą o jakąkolwiek pomoc w kampanii stanowi złamanie prawa wyborczego USA.
Trump nie poczuwa się do winy i powtarza, że rozmowa z Zełenskim była “perfekcyjna”.
W ostatnich dniach Trump o prowadzenie śledztwa w sprawie Bidena i jego syna apelował także do Chin. AP ocenia, że prezydent i jego osobisty prawnik Rudy Giuliani starają się wzbudzić podejrzenie, że Hunter Biden miał biznesowe powiązania z Chinami. (PAP)

fot.Pixabay.com

Categories: Ameryka

Comments

  1. Piotr S. ze Szczecina
    Piotr S. ze Szczecina 8 października, 2019, 16:14

    Jak Ukraina i rząd ukraiński to Polacy dobrze wiedzą. W Polsce jest ok. 2,5 mln Ukraińców legalnie pracujących czasowo i ponad milion nielegałów. Opowiadają straszne rzeczy o korupcji władzy. Nowy prezydent Ukrainy-Zełeński to wydmuszka (puste jajko), manekin ukraińskiego oligarchy.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*