ZEA. Egzekucja kobiety uznanej za winną zabójstwa nauczycielki z USA

fot.Mazen Mahdi/EPA

fot.Mazen Mahdi/EPA

Obywatelka Zjednoczonych Emiratów Arabskich, którą uznano za winną zamordowania amerykańskiej nauczycielki, została stracona w poniedziałek – podały władze ZEA. Do zabójstwa inspirowanego radykalnym islamem doszło w 2014 r. w centrum handlowym w Abu Zabi.

O wykonaniu wyroku poinformował prokurator generalny ZEA – podała oficjalna agencja prasowa WAM. Egzekucję przeprowadzono po zatwierdzeniu wyroku przez prezydenta, szejka Chalifę ibn Zajeda an-Nahajana, zaledwie dwa tygodnie po uznaniu kobiety przez sąd za winną. Ofiarą mordu była obywatelka USA – nauczycielka w przedszkolu i matka 11-letnich bliźniąt. Została zabita nożem w grudniu 2014 r. w toalecie centrum handlowego.

Sprawczyni, 30-letnia muzułmanka, planowała zabójstwo losowo napotkanego cudzoziemca. Po zamordowaniu nauczycielki próbowała również podłożyć bombę pod apartament egipsko-amerykańskiego lekarza, mieszkającego w Abu Zabi. Podczas procesu kobietę znano również za winną finansowego wspierania Al-Kaidy w Jemenie oraz publikowania informacji, mających na celu zaszkodzenie reputacji ZEA.

Ataki na obywateli państw Zachodu w ZEA, inspirowane doktryną dżihadu, są rzadkością.

Państwo Islamskie oskarża władze ZEA o wspieranie polityki USA oraz udział w powietrznych atakach na pozycje dżihadystów w Syrii.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*