Zatrzymano obywatelkę Izraela podejrzaną o wspieranie IS

Zatrzymano obywatelkę Izraela podejrzaną o wspieranie IS

Mieszkającą w Stanach Zjednoczonych obywatelkę Izraela zatrzymano w związku z podejrzeniami o wspieranie dżihadystycznego Państwa Islamskiego (IS) – informuje w czwartek AFP. Kobieta miała uczyć potencjalnych bojowników m.in. jak wytwarzać bomby.

45-letnia Waheba Issa Dais została zatrzymana w środę przez FBI w mieście Cudahy pod Milwaukee, w stanie Wisconsin. Jest to pierwsze od sześciu miesięcy zatrzymanie w USA osoby podejrzanej o wspieranie organizacji dżihadystycznej.

Jeszcze w środę kobieta usłyszała zarzut wspierania organizacji terrorystycznej. Grozi jej 20 lat więzienia oraz grzywna w wysokości 250 tys. dolarów.

Zdaniem śledczych oskarżona, która mieszka w USA od 1992 roku i ma pozwolenie na stały pobyt w tym kraju, miała m.in. nauczać potencjalnych bojowników IS, jak wytwarzać silnie trującą rycynę. Pewnej osobie, która była informatorem policji, wyjaśniała, jak przemycić rycynę do budynków instytucji rządowych czy jak wlać substancję do zbiorników z wodą.

Ponadto „podejrzana dysponowała wirtualną biblioteką, w której znalazły się instrukcje wytwarzania bomb, broni biologicznej, trucizn i kamizelek z materiałami wybuchowymi” – wynika z aktu oskarżenia.

Kobieta używała również licznych kont na portalach społecznościowych do promowania IS i pomocy w rekrutacji bojowników.

Śledczy sądzą ponadto, że kobieta wybierała cele do przeprowadzenia potencjalnych zamachów bombowych, np. podczas festiwali czy innych imprez publicznych. (PAP)

fot.Wikipedia

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*