Zapowiedź najprawdopodobniej ostatniej podróży Obamy za granicę

Barack Obama fot.Julio Munoz/EPA

Barack Obama fot.Julio Munoz/EPA

Grecja, Niemcy i Peru znajdą się na trasie podróży prezydenta USA Baracka Obamy w dniach 14-21 listopada – podał we wtorek Biały Dom. Będzie to najpewniej ostatnia seria wizyt zagranicznych, jaką Obama złoży jako amerykański przywódca.

W komunikacie podkreślono, że celem tej podróży będzie okazanie zaangażowania Obamy na rzecz solidarności transatlantyckiej, silnej i zintegrowanej Europy, a także współpracy z partnerami z regionu Azji i Pacyfiku.

Podczas wizyty w Grecji 15 listopada Obama ma spotkać się z prezydentem Prokopisem Pawlopulosem oraz premierem Aleksisem Ciprasem. Wizyta ma służyć wyrażeniu przez prezydenta USA „wdzięczności za wyjątkową hojność greckiego rządu i narodu wobec uchodźców i migrantów” – podały służby prasowe Białego Domu.

Z Grecji Obama poleci do Niemiec, gdzie złoży swą szóstą wizytę jako prezydent USA. Z kanclerz Angelą Merkel ma rozmawiać o rozwiązaniu konfliktów na Ukrainie i w Syrii, a także walce z terrorystyczną organizacją Państwo Islamskie. Przebywając w Niemczech, Obama ma się spotkać także z przywódcami Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii.

Od 18 do 20 listopada Obama będzie przebywał w Peru, gdzie weźmie udział w szczycie 21 państw Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC).

Wybory prezydenckie w USA odbędą się 8 listopada; następca Obamy obejmie urząd 20 stycznia. (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*