Zapłodnienie z niespodzianką

fot.Ralf Hirchberger/EPA

fot.Ralf Hirchberger/EPA

Emerytowany lekarz zajmujący się leczeniem niepłodności przeprowadzał zabiegi sztucznego zapłodnienia używając… własnej spermy. Może być ojcem ponad 50 osób.

77-letni obecnie dr Donald Cline przez kilkadziesiąt lat zajmował się leczeniem bezpłodności w Zionsville, na przedmieściach Indianapolis. Od początku lat 70 ub. wieku przeprowadził ponad 50 zabiegów sztucznego zapłodnienie używając próbek własnego nasienia. Pacjentki informował, że sperma pochodzi od studentów medycyny, a dana próbka używana jest maksymalnie trzy razy.

Sprawa ujrzała światło dzienne, gdy mężczyzna urodzony w latach 70. poddał się badaniu genetycznemu. Ku jego zaskoczeniu, okazało się, że jest blisko spokrewniony z ośmioma osobami zamieszkałymi w okolicach Indianapolis. Śledztwo wykazało, że ich matki były pacjentkami doktora Cline’a.

Dr Cline początkowo przyznał sieę do winy wyjaśniając, że używał własnego nasienia jedynie w przypadkach, kiedy nie dysponował żadnymi innymi próbkami. Jednak 12 września, podczas rozprawy odwołał te zeznania i zaprzeczył jakoby kiedykolwiek używał do zapłodnień własnego materiału genetycznego.

(gd)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*