Zamiast inwestycji Pentagonu w Europie – mur graniczny z Meksykiem

Zamiast inwestycji Pentagonu w Europie – mur graniczny z Meksykiem

Amerykański sekretarz obrony Mark Esper zasugerował, że kraje europejskie powinny same sfinansować inwestycje wojskowe, które zostały skasowane przez Pentagon, aby zaoszczędzone środki przeznaczyć na budowę muru na granicy z Meksykiem.

Pentagon przedstawił listę 127 inwestycji wojskowych w kraju i za granicą, o łącznej wartości 3,6 mld dolarów, których realizacja zostaje wstrzymana lub odłożona w czasie. Spośród 63 zawieszonych inwestycji za granicą, ponad połowa znajduje się w Europie, z czego pięć w Polsce.

Jeśli chodzi o Europę, najwięcej skasowanych inwestycji znajduje się w Niemczech (14 pozycji), a następnie w Wielkiej Brytanii (8). W Niemczech jest też najdroższa pozycja na liście – magazyn w bazie lotniczej Ramstein, którego budowa miała kosztować 119 mln dolarów.

W przypadku Polski skasowano pięć inwestycji w ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania (EDI): magazyn paliwa w bazie lotniczej w Powidzu oraz niesprecyzowane przedłużenie linii kolejowej i budowę kolejowego składu przeładunkowego, magazynu amunicji oraz dwóch punktów zbornych. Łączna wartość tych inwestycji wynosi 130,4 mln dolarów.

Dzięki zaoszczędzonej w budżecie kwocie 3,6 mld dolarów, możliwe będzie zbudowanie 175 mil muru. Decyzję administracji o przesunięciu środków Pentagonu na budowę muru granicznego skrytykowało wielu kongresmanów i senatorów z obu partii. (PAP)

Na zdjęciu: mur na granicy w San Diego fot.ETIENNE LAURENT/EPA-EFE/Shutterstock

Categories: Ameryka
Tags: Meksyk, mur, Pentagon

Comments

  1. Luki
    Luki 8 września, 2019, 15:24

    175 mil muru za 3.6 mld. $$ drogi będzie ten mur pewnie budowany przez firmy Trumpa.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*