Założyciel Amazona kupił dziennik „Washington Post”

Założyciel Amazona kupił dziennik „Washington Post”

Założyciel internetowego portalu handlowego Amazon Jeff Bezos sfinalizował transakcję zakupu prestiżowego dziennika „Washington Post” za sumę 250 mln dolarów – poinformowali przedstawiciele wydawcy pisma. 

Post ogłosił w 05 sierpnia, że ​​został sprzedany za 250 mln dolarów (189 mln euro) w Amazon założyciel i prezes Jeff Bezos fot. Jim Lo Scalzo/PAP/EPA

Jeff Bezos prezes Amazon kupił prestiżowy dziennik „Washington Post” fot. Jim Lo Scalzo/PAP/EPA

„Washington Post Company w dniu dzisiejszym zawiadamia o zawarciu transakcji sprzedaży działalności wydawniczej w sektorze prasowym Jeffreyowi P. Bezosowi” – poinformowano w opublikowanym komunikacie. Dziennik, podobnie jak inne wydawnictwa grupy, stanie się własnością Nash Holdings, funduszu inwestycyjnego należącego do Bezosa.

Bezos po raz pierwszy poinformował o zamiarze zakupu „Washington Post” na początku sierpnia wywołując niemałą sensację.

Założony 136 lat temu dziennik uważany jest (obok dzienników „New York Times” i „Los Angeles Times”) za jeden z czołowych opiniotwórczych organów prasowych w USA. To właśnie dziennikarze „Washington Post” Bob Woodward i Carl Bernstein ujawnili w latach 70. ub. wieku aferę Watergate, która doprowadziła do ustąpienia prezydenta Richarda Nixona. Dziennikarze i autorzy pisma zdobyli łącznie 47 nagród Pulitzera, najbardziej prestiżowych na rynku mediów w USA.

W ostatnim okresie „Washington Post” przeżywał poważne kłopoty. Tylko w ciągu trzech kwartałów br. straty finansowe wyniosły 49 mln dolarów. Systematycznie spadał też nakład – z 800 tys. egzemplarzy 20 lat temu do 447 tys. obecnie.

Od 80 lat dziennik był kontrolowany przez rodzinę Meyer-Graham. Przez 30 lat, od roku 1963 r. dziennikiem kierowała Katherine Graham, która przejęła stery po samobójczej śmierci jej męża. Jej ojciec Eugene Meyer kupił tytuł w 1933 r.

(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*