Zaczęły się ćwiczenia okrętów USA, Rumunii i Bułgarii na Morzu Czarnym

Zaczęły się ćwiczenia okrętów USA, Rumunii i Bułgarii na Morzu Czarnym

Na Morzu Czarnym w środę, z jednodniowym opóźnieniem wywołanym złą pogodą, rozpoczęły się ćwiczenia wojskowe z udziałem okrętów Stanów Zjednoczonych, Rumunii i Bułgarii. Manewry odbywają się na wodach międzynarodowych na południe od rumuńskiego portu Konstanca. 

Niszczyciel USS Truxtun fot.Sedat Suna/PAP/EPA

Niszczyciel USS Truxtun fot.Sedat Suna/PAP/EPA

Szef wydziału prasowego bułgarskiej marynarki wojennej, ppłk Dymitar Tutew powiedział PAP, że manewry potrwają jeden dzień.

Są to ćwiczenia typu PASSEX. Uczestniczy w nich amerykański niszczyciel USS Truxtun z zespołu lotniskowca USS George W.H. Bush, wchodzący w skład VI floty USA, a także trzy okręty rumuńskie i jeden bułgarski.

Niszczyciel USS Truxtun z 300-osobową załogą jest uzbrojony w pociski rakietowe Tomahawk i ASROC, ma też na pokładzie dwa śmigłowce Seahawk.

Celem ćwiczeń jest podniesienie operacyjnej kompatybilności sił zbrojnych państw członkowskich NATO, przeprowadzenie ćwiczeń w zakresie łączności i przetestowanie współdziałania śmigłowców z okrętami.

Bułgarskie ministerstwo obrony kilkakrotnie informowało w ostatnich dniach, że „ćwiczenia zostały zaplanowane w 2013 r. i są częścią programu wspólnych szkoleń marynarki wojskowej trzech państw. Nie mają związku z wydarzeniami na Ukrainie i w północno-wschodniej części Morza Czarnego”.

Po zakończeniu manewrów USS Truxtun złoży wizytę w porcie Warna na wschodzie Bułgarii.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*