Zabójcę z Charleston zainspirował szef rasistowskiej organizacji

fot.John Taggart/EPA

fot.John Taggart/EPA

Z manifestu zabójcy z Charleston, Dylanna Roofa, wynika, że inspiracją był dla niego szef rasistowskiej organizacji Earl Holt, który – jak pisze „New York Times” – wspierał finansowo Republikanów ubiegających się o nominację w wyborach prezydenckich.

Roof napisał, że dowiedział się o rzekomych „brutalnych zbrodniach, jakich dopuszczają się czarni na białych” ze stron organizacji Holta – Rady Konserwatywnych Obywateli (CCC). Holt wydał oświadczenie, w którym oznajmił, że nie jest tym zdziwiony, bo jest „jednym z niewielu ludzi mających odwagę ujawniać (…) niekończące się zbrodnie czarnych”.

Stronę internetową Roofa bada od soboty Federalne Biuro Śledcze (FBI). Jego wpisy pełne są rasowej i etnicznej nienawiści, nawołują do wojny rasowej i „wyeliminowania żydowskiej tożsamości”. Roof napisał też, że zdarzają się „źli Latynosi i dobrzy Latynosi”, ale i tak „wciąż są naszymi wrogami” – podaje poniedziałkowy „New York Times”.

Holt, jak napisał „NYT” i „Guardian”, wspiera finansowo Republikanów i przeznaczył na donacje dla ich kandydatów 65 tys. dol.

Sztab wyborczy Teda Cruza, konserwatywnego senatora z Teksasu, który ubiega się o nominację Republikanów w wyborach prezydenckich w 2016 roku, poinformował, że Cruz zwróci 8,5 tys. dol., które otrzymał od Holta.

Rick Tyler, rzecznik kampanii Cruza, wydał mailowy komunikat, w którym napisał: „Po zbadaniu sprawy, odkryliśmy, że Holt przekazał pieniądze (na kampanię). Natychmiast zwrócimy tę donację” – podaje „Guardian”.

Wkrótce potem sztab innego aspirującego do prezydentury Republikanina, Randa Paula, oznajmił, że 2,5 dol., jakie otrzymał od Holta, przeznaczy na pomoc dla ofiar strzelaniny w Charleston i ich rodzin – pisze „NYT”.

Według „Guardiana” również Rick Santorum, kolejny Republikanin ubiegający się o nominację, otrzymał finansowe wsparcie od Holta.

FBI wstępnie ustaliło, że strona internetowa Roofa powstała w lutym za pośrednictwem rosyjskiego serwisu; dane właściciela strony nie są na niej upublicznione.

Śledczy starają się ustalić ponad wszelką wątpliwość, czy autorem wszystkich wpisów na stronie zarejestrowanej na nazwisko Roofa jest w istocie on sam, ponieważ niektóre z nich napisane są zdumiewająco poprawnym i wyrafinowanym językiem, choć Roof skończył zaledwie dziewięć klas – podaje „NYT”.

Sprawca strzelaniny z Charleston jest oskarżony o dziewięć zabójstw i nielegalne posiadanie broni. Po ujęciu w czwartek w miejscowości Shelby, odległej o ok. 350 km na północ od miejsca zbrodni, został w piątek wstępnie przesłuchany w sądzie w Charleston.

Według ustaleń policji Roof przez godzinę siedział razem z uczestnikami spotkania modlitewnego, podczas którego czytano Biblię, zanim wyciągnął broń i zaczął strzelać. Jak podaje „NYT”, powołując się na źródła bliskie śledztwu, Roof pięciokrotnie zrobił przerwę, by przeładować broń i oszczędził życie jednej kobiety, by mogła opowiedzieć o tym, co zrobił.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*