Z okazji wizyty papieża rząd kubański zwalnia 3 522 więźniów

Katolicy w Hawanie czekają na papieża  fot.Alejandro Ernesto/EPA

Katolicy w Hawanie czekają na papieża fot.Alejandro Ernesto/EPA

Z okazji wizyty papieża Franciszka, który przybywa na Kubę w przyszłym tygodniu, decyzją kubańskiej Rady Państwa zostanie zwolnionych 3 522 więźniów, w tym jednak tylko nieliczne osoby uwięzione za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu państwa.

„Będą to nieliczne wyjątki, gdy w grę wchodzą względy humanitarne” – podaje oficjalny komunikat ogłoszony w piątek przez kubańskie media.

Według oficjalnych informacji amnestia wejdzie praktycznie w życie w ciągu 72 godzin od jej ogłoszenia.

Z więzień zostaną zwolnione przede wszystkim osoby, które ukończyły 60 lat, mające mniej niż 20 lat (z wyjątkiem recydywistów), chronicznie chorzy, kobiety, osadzeni, którzy mieli uzyskać warunkowe zwolnienie w 2016 roku, oraz cudzoziemcy, pod warunkiem, że kraj ich pochodzenia zagwarantuje im repatriację.

Przy udzielaniu amnestii, jaką zastosowano również z okazji wizyt Jana Pawła II (1998) i Benedykta XVI (2012) na Kubie, brano pod uwagę „naturę czynów”, za które te osoby zostały ukarane, ich zachowanie w więzieniu, czas spędzony w więzieniu i względy zdrowotne.

Według oficjalnego komunikatu na liście amnestionowanych nie zostały umieszczone osoby skazane za zabójstwa, gwałty, korumpowanie i deprawowanie nieletnich, kradzież bydła i handel narkotykami.

Jeśli chodzi o cudzoziemców odbywających kary więzienia na Kubie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie koordynować decyzje w sprawie objęcia ich amnestią z przedstawicielstwami dyplomatycznymi państw, których są obywatelami. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka
Tags: Kuba, papież, wizyta

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*