Wzrost zysków ze sprzedaży cyfrowej muzyki; spadek wpływów z CD

fot.Kimmasa Mayama/EPA

fot.Kimmasa Mayama/EPA

Po raz pierwszy roczne zyski serwisów oferujących streaming muzyki przerosły w USA wpływy ze sprzedaży płyt CD – wynika z raportu amerykańskiego zrzeszenia wydawców muzycznych (RIAA). W 2014 r. wartość sprzedaży cyfrowej muzyki wyniosła 1,87 mld dolarów.

Taki wynik stanowi wzrost względem poprzedniego roku o 29 proc. Jednocześnie w skali rok do roku sprzedaż płyt CD spadła o 12,7 proc., osiągając w 2014 r. poziom 1,85 mld dolarów.

RIAA wylicza, że w USA liczba wykupionych abonamentów w różnych usługach streamingowych wzrosła od 2013 r. o 26 proc., sięgając w 2014 r. liczbę 7,7 mln.

„Wzrost dochodów był napędzany przez stabilny rozwój wszystkich komponentów (biznesu). Serwisy płatnych subskrypcji wzrosły rok do roku o 25 proc. do poziomu 799 mln dolarów. Dochody z serwisów na żądanie (on-demand) finansowanych z reklam wzrosły o 34 proc. do 295 mln dolarów, a dystrybucje SoundExchange (organizacji non-profit zajmującej się pobieraniem i przekazywaniem tantiem) wzrosły o 31 proc. do 773 mln dolarów” – podało RIAA.

Mimo to zyski ze sprzedaży konwencjonalnych nośników takich jak płyty winylowe, CD, DVD są nadal wyższe w USA od tych generowanych przez serwisy udostępniające cyfrową muzykę. Całościowy udział tych usług w zyskach całej branży muzycznej wyniósł w zeszłym roku ok 27 proc.

Najbardziej znanymi serwisami streamingowymi są Spotify, Rhapsody czy Rdio. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*