Wzrasta popularność Partii Republikańskiej wśród studentów

Wzrasta popularność Partii Republikańskiej wśród studentów

Coraz więcej amerykańskich studentów, przedstawicieli tzw. pokolenia milenialsów, czyli osób urodzonych na przełomie XX i XXI w., zaczyna się identyfikować z Partią Republikańską. Zjawisko to można zauważyć nawet na tradycyjnie najbardziej lewicowych uczelniach.

Przykładem ilustrującym tę tendencję może być Boston, uważany za uniwersytecką stolicę Stanów Zjednoczonych. W największym mieście uchodzącego za silnie lewicowy stanu Massachusetts (który żartobliwie bywa nazywany „ludową republiką Massachusetts”) od wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA poważnie wzrosła – w niektórych przypadkach trzykrotnie – liczba członków College Republicans, czyli klubów republikańskich w okolicznych college’ach.

W college’u Northwestern University w latach rządów poprzedniego prezydenta Baracka Obamy klub republikański zrzeszał ok. 30 członków, a na cotygodniowe spotkania przychodziło 10-15 członków. Po wyborze Trumpa liczba członków wzrosła do 100, a na spotkania przychodzi 35-50 członków.

„Przynajmniej 60 nowych członków zaczęło przychodzić na nasze spotkania po wyborze Trumpa” – powiedział lewicowemu portalowi Huffington Post prezes klubu republikańskiego Philip Kravtsov.

Podobny wzrost frekwencji na spotkaniach republikańskich klubów zanotowano w college’u Uniwersytetu Tufts (wzrost frekwencji z 20 do 40 uczestników) i college’u Uniwersytetu Bostońskiego, gdzie obecnie na spotkania klubu przychodzi przeciętnie 30 studentów, podczas gdy w latach Obamy na spotkania młodych Republikanów uczęszczało przeciętnie 10 studentów.

Socjolodzy i stratedzy Partii Republikańskiej (GOP) wskazują także na inne przejawy nieznacznego zwrotu pokolenia milenijnego w stronę GOP, szczególnie w stronę libertariańskiego skrzydła partii.

Podczas tegorocznego zlotu konserwatywnych aktywistów CPAC (Conservative Political Action Conference) wśród 12 tysięcy uczestników tej konwencji, zorganizowanej pod koniec lutego w ośrodku konferencyjno-rozrywkowym National Harbor pod Waszyngtonem, ponad 4 tys. stanowili studenci.

„Studentów do Partii Republikańskiej przyciąga bunt wobec terroru poprawności politycznej na kampusach i radykalnych lewicowych poglądów większości kadry akademickiej” – powiedział PAP 25-letni student z Filadelfii, jeden z uczestników CPAC, William Prescott.

Takie obawy przed dyktaturą „lewicowej jednomyślności” potwierdza doroczny raport libertariańskiej fundacji na rzecz praw jednostki w edukacji (Foundation for Individual Rights in Education). Autorzy raportu wskazują, że 217 amerykańskich uczelni wyższych, w tym szereg najbardziej prestiżowych, jak np. Uniwersytet Harvarda, ma regulaminy wypowiedzi sprzeczne z zapewniającą wolność wypowiedzi 1. poprawką do konstytucji Stanów Zjednoczonych.

Innym przykładem przytaczanego przez Republikanów „zwrotu na prawo amerykańskiej młodzieży” był tegoroczny Marsz Pro-life przeciwników aborcji. Wśród uczestników Marszu dominowali najmłodsi wyborcy.

Mimo tych przejawów bardziej przychylnego nastawienia pokolenia milenijnego wobec GOP, zwolennicy Republikanów – co od lat martwi szefów partii – szczególnie na uczelniach stanowią zdecydowaną mniejszość.

Jak wykazały badania ponadpartyjnego ośrodka Pew Research przeprowadzone w sierpniu ubiegłego roku, jeszcze przed wyborem Trumpa na prezydenta, wśród amerykańskich wyborców w grupie wiekowej od 18. do 29. roku życia z Partią Demokratyczną identyfikowało się 57 proc. badanych, podczas gdy z Partią Republikańską tylko 37 proc.

„Jesteśmy na kampusie mniejszością” – powiedział cytowany przez portal dziennika „Christian Science Monitor” wiceprezes klubu republikańskiego Uniwersytetu Northeastern, Noah Tagliaferri. „Jest fajnie – dodał – kiedy konserwatywni studenci mogą się dowiedzieć, że na uczelni jest jakaś grupa, w której nie będą czuli się wyrzutkami”.

Zdaniem członka klubu republikańskiego przy Uniwersytecie Tufts George’a Behrakisa przewaga Demokratów na uczelniach byłaby mniejsza, gdyby szefowie GOP nie poświęcali tyle uwagi zagadnieniom obyczajowym i społecznym, a skupili się na tradycyjnych ideach partii, jak obrona swobód obywatelskich, wolności jednostki czy ograniczenie roli rządu federalnego.

„Nikt w naszym klubie republikańskim nie jest przeciwny małżeństwom homoseksualistów” – podkreślił Behrakis w rozmowie z „Christian Science Monitor”. Tagliaferri zgadza się z tym stanowiskiem. „Takie zagadnienia jak aborcja czy małżeństwa homoseksualistów są dobre dla 75-latków”.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

fot.Wikipedia

Categories: Ameryka

Comments

 1. Jacek
  Jacek 13 marca, 2017, 14:47

  Studenci otwieraja oczy !!!!! I dobrze lepiej pozno niz wcale!!!!

  Reply this comment
  • Rysiu
   Rysiu 13 marca, 2017, 19:16

   LOL, Jacus…
   Na 21,000 studentow, z 30 do 100, wow – to jest wynik.
   Problem w tym Jacus, ze problemy o ktorych studenci chca rozmawiac, nie sa w zadnym temacie problemem republikanow (ktorych ty popierasz). Wzrost liczebnosci swiadczy tylko o tym, ze twoja partia ma problemy i studenci pragna posluchac oslow. Jak to sam mowisz: „lepiej pozno niz wcale” – tylko, ze wcale to twoja dzialka.

   Reply this comment
 2. Jacek
  Jacek 13 marca, 2017, 19:26

  Rysiu jezeli twoja partia ma takie duze poparcie to dlaczego teraz jest w dupie!

  Reply this comment
  • Rysiu
   Rysiu 13 marca, 2017, 20:48

   Nie mam pojecia, pacanie o ktorej ty partii piszesz.
   Ale jesli piszesz „w dupie”, najwyrazniej jestes wyborca orangutana…

   Reply this comment
 3. Boy
  Boy 13 marca, 2017, 23:05

  Jacek zobaczymy za dwa lata jak 20 mln ludzi straci ubezpieczenia kto jest w d Wiekszosc tych co straca Medicaid glosowalo na Trumpa

  Reply this comment
 4. diwron
  diwron 14 marca, 2017, 10:15

  Nikt ubezpieczenia nie straci (chyba, że z własnego wyboru). Jeżeli ubezpieczenie nie będzie obowiązkowe, to wielu go nie wykupi. Antyamerykańska partia (zwana demokratyczną) narobiła bałaganu i prowadzi obecnie ogłupiającą i prymitywną propagandę przeciw zmianom w ubezpieczeniach. Obamacare popierają ludzie, którzy z niego nie korzystają (jak wielu członków kongresu), którzy mają darmowe ubezpieczenie i opłaceni przez Sorosa demonstranci. Soros ładuje setki milionów dolarow do walki z republikanami i Trumpem.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*