Wznowiono wspólne ćwiczenia wojskowe z Koreą Płd.

fot.Yang Ji-Woong/EPA

fot.Yang Ji-Woong/EPA

USA czasowo wstrzymały coroczne wspólne ćwiczenia wojskowe z Koreą Południową, by skoordynować z Seulem postępowanie w związku z wymianą ognia przez granicę z Koreą Północną, ale ćwiczenia te już wznowiono – poinformował w piątek przedstawiciel Pentagonu.

„Ćwiczenia te czasowo zawieszono, by pozwolić USA na skoordynowanie ze stroną południowokoreańską postępowania w związku z wymianą ognia artyleryjskiego. Następnie ćwiczenia zgodnie z planem wznowiono” – powiedział na briefingu prasowym asystent ministra obrony do spraw Azji Wschodniej David Shear.

Wcześniej rzecznik Pentagonu powiedział, że wspólne coroczne ćwiczenia wojsk USA i Korei Południowej pod kryptonimem Ulchi Freedom Guardian rozpoczęły się 17 sierpnia i potrwają do 28 sierpnia.

W ostatnim czasie wyraźnie wzrosło napięcie między obu państwami koreańskimi. Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un ogłosił w piątek „quasi-stan wojenny” na obszarze wzdłuż granicy z Koreą Południową i rozkazał siłom zbrojnym, by były gotowe do walki w odpowiedzi na czwartkową transgraniczną wymianę ognia artyleryjskiego.

Według Seulu Korea Północna wystrzeliła na terytorium południowokoreańskie cztery pociski artyleryjskie, co wydawało się być reakcją na audycje propagandowe z ustawionych przy granicy głośników. W odpowiedzi siły południowokoreańskie wystrzeliły 29 pocisków artyleryjskich. Pjongjang oskarżył Południe o sfabrykowanie pretekstu dla ostrzału. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*