Wznowienie rozmów izraelsko-palestyńskich w Waszyngtonie

Negocjatorzy izraelscy i palestyńscy mają wznowić bezpośrednie rozmowy pokojowe w Waszyngtonie w poniedziałek wieczorem i kontynuować je we wtorek – poinformował w niedzielę Departament Stanu USA. 

Sekretarz stanu USA John Kerry fot. Jamal Nasrall

Sekretarz stanu USA John Kerry fot. Jamal Nasrall

Rzeczniczka amerykańskiej dyplomacji Jennifer Psaki oświadczyła, że sekretarz stanu John Kerry rozmawiał w niedzielę z przywódcą Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem oraz izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu i “osobiście zaprosił obie strony do wysłania delegacji negocjatorów wysokiego szczebla w celu wznowienia bezpośrednich rozmów”.

Jak poinformowano, obaj rozmówcy Kerry’ego zgodzili się, że nadchodzące spotkania “umożliwią opracowanie proceduralnego planu roboczego negocjacji na najbliższe miesiące”. Według obserwatorów świadczy to o tym, że początkowe spotkania będą miały raczej charakter przygotowawczy.

Stronę izraelską będą reprezentować minister sprawiedliwości Cipi Liwni i Icchak Molcho, natomiast po stronie palestyńskiej w negocjacjach wezmą udział Saeb Erekat i Mohammed Sztaje – sprecyzowała rzeczniczka.

Bezpośrednie rozmowy palestyńsko-izraelskie utknęły w martwym punkcie pod koniec 2010 roku, gdy rząd Benjamina Netanjahu nie zgodził się na przedłużenie o kolejne miesiące moratorium na rozbudowę żydowskich osiedli

(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*