Wywiad USA ostrzega przed ingerencją Rosji w wyborach do Kongresu

Wywiad USA ostrzega przed ingerencją Rosji w wyborach do Kongresu

Dyrektor wywiadu krajowego USA Dan Coats oraz szefowie agencji wywiadowczych ostrzegli podczas czwartkowego briefingu w Białym Domu, że Rosjanie będą usiłowali wpłynąć na wyniki wyborów do Kongresu oraz wyborów prezydenckich w 2020 roku.

„Nadal obserwujemy uporczywą kampanię (dezinformacyjną) prowadzoną przez Rosję, mającą osłabić i podzielić Stany Zjednoczone” – powiedział Coats.

Minister bezpieczeństwa krajowego Kirstjen Nielsen ostrzegła: „Nasza demokracja znalazła się na celowniku”.

Coats i Nielsen wraz z szefem FBI Christopherem Wrayem i dyrektorem Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA) Paulem Nakasone pojawili się w czwartek w Białym Domu, aby podczas konferencji prasowej zapewnić opinię publiczną, że wywiad robi wszystko, co w jego mocy, aby zneutralizować próby wpłynięcia na amerykańskie wybory – pisze AP.

Biały Dom oznajmił w czwartek, że prezydent Donald Trump zarządził „szeroką, obejmującą cały rząd kampanię”, aby uchronić wybory do Kongresu przed próbami ingerencji ze strony Rosjan.

AP zwraca uwagę, że jest to reakcja administracji Trumpa na krytykę ze strony zarówno Demokratów, jak i partii prezydenta, dotyczącą braku reakcji rządu na doniesienia o kolejnych podchodach Rosji mających na celu wpłynięcie na wynik wyborów oraz sianie zamętu.

Po tygodniach krytyki pod adresem samego prezydenta za kwestionowanie ingerencji Kremla w wybory w 2016 roku doradca Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton wystosował list do Demokratów w Senacie, w którym zapewnia, że „prezydent Trump nie toleruje i nie będzie tolerował wtrącania się w amerykański system demokracji przedstawicielskiej”.

Prezydent „prowadzi bezprecedensową akcję na rzecz ukarania Rosji” – dodał Bolton.

Nielson, Wray i Nakasone spotkali się na początku tygodnia w Nowym Jorku z najwyższej rangi przedstawicielami firm finansowych, energetycznych i telekomunikacyjnych, by omówić konieczność podjęcia wspólnych wysiłków na rzecz bezpieczeństwa.

Dyrektor wywiadu krajowego Dan Coats ostrzegał ostatnio wielokrotnie, że Rosja i inne zagraniczne podmioty prawdopodobnie „zaatakują amerykańskie i europejskie wybory” w tym roku, jak i w następnych. Coats podkreśla, że Moskwa uważa, iż takie działania skutecznie podminowały amerykańską demokrację dwa lata temu. (PAP)

Na zdjęciu: Dan Coats
fot.SHAWN THEW/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka
Tags: Rosja, USA, wybory, wywiad

Comments

  1. krzych
    krzych 3 sierpnia, 2018, 11:29

    Wiec dlaczego Republikanie glosowali zeby NIE zabezpieczac systemow wyborczych?
    Chyba tylko po to, ze wiedza jak wybory beda zhakowane to maja wieksza szanse na wygrana.
    A jak przegraja to beda chcieli uniewaznic z powodu ingerencji Rosji lub innego panstwa.
    Innego wyjasnienia nie widze.

    Reply this comment
  2. Aga
    Aga 3 sierpnia, 2018, 14:36

    Na demokratow beda chyba tylko CI glosowac co siedza na food stamps!!!!!

    Reply this comment
  3. Aga
    Aga 3 sierpnia, 2018, 20:54

    Wybory juz w listopadzie pozyjemy zobaczymy……nielegalni nie moga glosowac wiec tylko moga liczyc na tych co lubia kasze z nieba….

    Reply this comment
  4. Ezy
    Ezy 3 sierpnia, 2018, 22:02

    Wszyscy szefowie organów bezpieczeństwa stanowczo potwierdzili fakty o ingerencji Rosji w wybory w USA. Potwierdził je również Trump po czym tego samego dnia sam sobie zaprzeczył, a na spotkaniu z wyborcami wystąpił z kolejną bzdurą, twierdząc, że Putin jest bardzo niezadowolony z jego zwycięstwa. Podczas szczytu helsinskiego, po którym Trump zachwycał się Putinem, tenże odpowiedział na pytanie dziennikarzy, że owszem pragnął zwycięstwa Trumpa. W co tutaj Trump gra? Czyżby dostrzegł, że jego przyjazny stosunek do Rosji przestaje odpowiadać jego najwierniejszym wyborcom?
    P.S. Aga czy ty żyjesz w środowisku wyjątkowych nieudaczników, że wszystkich podejrzewasz o korzystanie z pomocy? Wyprowadź się stamtąd. Zobaczysz, że świat jest inny od tego, do którego przywykłaś.

    Reply this comment
    • Aga
      Aga 4 sierpnia, 2018, 09:24

      Nie ma sie papierkow I to boli prawda????????

      Reply this comment
      • krzych
        krzych 4 sierpnia, 2018, 10:56

        Aga, sorry za pytanie ale co na to lekarze? Jest jakas szansa na poprawe?
        Ezy moze ma racje wyprowadz sie stamtad, zmien prace albo nie uzywaj tyle srodkow toksycznych do czyszczenia kibli a moze bedzie lepiej?
        Byc moze wtedy zobaczysz ze ludzie sa normalni i inny swiat istnieje a nie tez co masz dookola siebie.

        Reply this comment
        • Aga
          Aga 4 sierpnia, 2018, 13:20

          Moze I w srodkach ale legalnie I kocham naszego Prezydenta!!! A twoja zona bez papierow pracuje w office…..haha

          Reply this comment
          • arkady
            arkady 4 sierpnia, 2018, 22:34

            Jest tylko jedno wytłumaczenie. Niczym nieuzasadniona miłość ma podtekst… seksualny?!

          • krzych
            krzych 4 sierpnia, 2018, 23:06

            Jakby to powiedzial twoj kochany prezydent WRONG!
            Mojej zony przodkowie do tego kraju przybyli w 1912 roku z poludnia Wloch i jest tutaj urodzona.
            Jeszcze raz powiem ci i dam rade tak jak to powiedzial Ezy wyprowadz sie z tego miejsca gdzie jestes i poznaj innych ludzi bo nie wszyscy sa tutaj nielegalnie i na food stamps.
            A Trump to jest kawal dziada i kto w niego wierzy to naprawde nie ma wszystkich klepek w glowie.
            Ja juz tutaj na DZ pisalem jeszcze zanim zostal prezydentem, mialem z tym czlowiekiem do czynienia w latach 80-tych i juz wtetdy byl tym co kon nosi pod brzuchem.

          • olo
            olo 5 sierpnia, 2018, 08:33

            z tym kims podpisujacym sie nickiem Aga szkoda polemizowac, lepiej ignorowac. Ewidentnie posiada syndrom nielegalnego imigranta, ciagle ma to w glowie w kazdym wpisie o tym wspomina. Moze jakas akcja GoFoundMe na dobrego psychologa tutaj pomoze. Chociaz watpie bo po wpisach stwierdzic mozna, ze IQ na poziomie kury…no moze jeden zwoj w mozgu wiecej bo sprzatac potrafi.

  5. arkady
    arkady 3 sierpnia, 2018, 22:25

    Osoba która łże w żywe oczy nie może być wiarygodna. Co jeszcze musi się stać aby beton elektoratu Trumpa ocenił go zgodnie z normami moralnymi i tymi od Najwyższego. Moze wojna która wisi na włosku dopiero sprawi że naiwni ludzie przejrzą na oczy. Najlepsze jest to, że osoba reprezentującą prawą stronę sceny politycznej a więc tą religijną i bogobojną najpierw płaci za seks a później płaci za milczenie. Pozdrawiam naiwniaków.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*