Wywiad: cyberatak na Sony najpoważniejszym tego rodzaju

Wywiad: cyberatak na Sony najpoważniejszym tego rodzaju

Dyrektor wywiadu Stanów Zjednoczonych James Clapper oświadczył w środę, że niedawny cyberatak na koncern Sony Pictures, o co Waszyngton oskarżył Koreę Północną, był najpoważniejszą jak dotąd akcją hakerów przeciwko interesom USA.

Jak jednocześnie zaznaczył, sektor prywatny powinien pousuwać niedostatki wykorzystywanego oprogramowania i stosować segmentowanie danych, by zapewnić sobie ochronę przed dalszymi takimi atakami. Wyraził też opinię, że cyberzagrożenie ze strony Rosji ma szczególnie wyrafinowany charakter.

Pod koniec listopada hakerzy przejęli z komputerów Sony Pictures około 100 terabajtów danych, wśród których znalazły się m.in. informacje o pracownikach i ich numerach ubezpieczeń społecznych oraz szczegóły kontraktów z aktorami i twórcami filmowymi. Uważa się, że ten bezprecedensowy w USA pod względem rozmiarów cyberatak miał związek z wyprodukowaniem przez koncern filmowej komedii „Wywiad ze Słońcem Narodu” („The Interview”), której tematem jest zamach na północnokoreańskiego dyktatora Kim Dzong Una.

73-letni emerytowany generał Clapper pełni funkcję dyrektora wywiadu państwowego USA – czyli koordynatora działalności wszystkich służb specjalnych oraz prezydenckiego doradcy w tej sferze. (PAP)

fot.Paul Buck/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*