Wyrok ws. b. doradcy Trumpa Michela Flynna spodziewany 18 grudnia

Wyrok ws. b. doradcy Trumpa Michela Flynna spodziewany 18 grudnia

Wyrok ws. Michaela Flynna b. doradcy prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego, oskarżonego o składanie fałszywych zeznań podczas przesłuchania przez FBI, zapadnie na rozprawie zaplanowanej na 18 grudnia – poinformował sąd dystryktu Columbia.

W grudniu 2017 r. Flynnowi zostały przedstawione zarzuty. Po rozprawie, która odbyła się przed sądem, którego obradom przewodniczył sędzia Rudolph Contreras – następnie odsunięty od sprawy – Flynn zdecydował się współpracować z prokuratorem specjalnym Robertem Muellerem.

Flynn potwierdził, że składał fałszywe zeznania ws. powiązań sztabu wyborczego Trumpa z Kremlem. Miał się też oddać do dyspozycji FBI.

Specjalny prokurator Robert Mueller bada ingerencję Rosji w wybory w USA, prowadzi też dochodzenie w sprawie utrudniania działania wymiaru sprawiedliwości przez prezydenta Trumpa i jego ludzi.

Michael Flynn został zdymisjonowany w lutym br., gdy okazało się, że zataił przed wiceprezydentem Mike’iem Pence’em szczegóły swoich rozmów z ambasadorem Rosji w USA.

Na początku marca Flynn zabiegał w rozmowach z komisjami Kongresu prowadzącymi równoległe dochodzenia w sprawie ingerencji Rosjan w wybory o immunitet w zamian za udział w przesłuchaniu na temat możliwych powiązań między Rosją a sztabem wyborczym Trumpa.

Adwokat Flynna, Robert Kelner poinformował wówczas, że jego klient „zdecydowanie ma co opowiadać i bardzo chce się tym podzielić, jeśli okoliczności będą sprzyjające”.

Po jego dymisji media ujawniły, że w 2015 roku Flynn otrzymał od powiązanych z Rosją przedsiębiorstw ok. 70 tys. dolarów oraz że w okresie kampanii wyborczej Trumpa był on także płatnym lobbystą rządu Turcji.

Powiązania Flynna z Rosją bada FBI, są one także przedmiotem dochodzenia komisji wywiadu w Senacie i Izbie Reprezentantów. (PAP)

Na zdjęciu: Michael Flynn (w środku)
fot.JIM LO SCALZO/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*