Wybory do Kongresu: wygrana Demokratów w wyścigu do Senatu

fot.Michael Reynolds/EPA

fot.Michael Reynolds/EPA

Kandydatka Partii Demokratycznej Tammy Duckwoth pokonała we wtorek ubiegającego się o reelekcję republikańskiego senatora z Illinois – podała telewizja CNN. By przejąć kontrolę nad Senatem, Demokraci musza jeszcze zdobyć cztery mandaty w tej izbie.

Natomiast na Florydzie wyścig do Senatu wygrał walczący o reelekcję senator z Partii Republikańskiej Marco Rubio.

Duckworth, która jest obecnie kongresmenką, pokonała senatora Marka Kirka. Jej zwycięstwo było oczekiwane w uchodzącym za demokratyczny stanie Illinois.

We wtorek, obok wyborów prezydenckich, trwają w USA wybory do Kongresu. W Izbie Reprezentantów o reelekcję ubiegają się wszyscy członkowie Izby Reprezentantów, natomiast w Senacie wybierana jest jedna trzecia senatorów.

Obecnie w obu izbach większość ma Partia Republikańska (GOP): w 100-osobowym Senacie zasiada 54 Republikanów i 46 Demokratów, a w Izbie Reprezentantów – 246 Republikanów i 186 Demokratów.

By przejąć kontrolę w Senacie Demokratom potrzebne jest zdobycie tylko pięciu dodatkowych miejsc. Jeśli wybory prezydenckie wygra Hillary Clinton – jedynie czterech ponieważ przy równej liczbie 50 mandatów, dla obu partii decydujący głos w spornych sprawach ma wiceprezydent.

Amerykańskie media prognozują natomiast, że Republikanie zachowają kontrolę w Izbie Reprezentantów. (PAP)

Categories: Ameryka, Wybory 2016

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*