„WSJ”: Trump raczej nie poświadczy, że Iran wywiązuje się z umowy nuklearnej

Donald Trump
fot.AL DRAGO/Pool/EPA

Prezydent USA Donald Trump najpewniej ogłosi w piątek, że nie poświadcza, iż Iran wywiązuje się z międzynarodowej umowy nuklearnej oraz udzieli Teheranowi reprymendy za testy rakietowe i wspieranie grup zbrojnych – pisze „Wall Street Journal”.

Odmowa potwierdzenia, iż Iran przestrzega porozumienia nie oznacza jednak, że USA się z niego wycofają. Nie oczekuje się też, że Trump zwróci się do Kongresu, by ponownie wprowadził sankcje gospodarcze, które zostały zniesione w ramach umowy – twierdzą przedstawiciele amerykańskich władz, na których powołuje się „WSJ”.

Decyzja prezydenta może jednak sprawić, że Biały Dom będzie próbował zmienić porozumienie, które nadal popierają sojusznicy USA – zauważa dziennik.

Trump, który od dawna krytykuje umowę wynegocjowaną za prezydentury swego poprzednika Baracka Obamy, ogłaszając swą decyzję przedstawi również plany zwalczania programu rakietowego Iranu i neutralizacji poparcia, jakiego ten kraj udziela libańskiemu Hezbollahowi oraz innym grupom zbrojnym na Bliskim Wschodzie – twierdzą cytowani urzędnicy.

Według „WSJ” jest także prawdopodobne, że Trump poleci wpisanie Gwardii Rewolucyjnej na listę organizacji terrorystycznych. Ten temat był przedmiotem wewnętrznych debat w administracji, a Iran groził „miażdżąca reakcją”, jeśli USA zdecydują się na taki krok.

Jak czytamy w „WSJ”, tematem spornym było nawet miejsce, w którym Trump wygłosi przemówienie. Urzędnicy omawiali możliwość, by prezydent wystąpił przed opuszczonym budynkiem irańskiej ambasady w Waszyngtonie, ale ostatecznie porzucono te plany.

Przemówienie będzie zwieńczeniem wielomiesięcznego przeglądu polityki USA wobec Iranu. Następnie rozpocznie się „niepewny proces”, a Kongres będzie miał 60 dni na rozważenie, czy ponownie wprowadzić sankcje, które zostały zniesione w związku z umową – tłumaczy dziennik.

Decyzja Trumpa „nie będzie miała wpływu na przestrzeganie przez USA porozumienia nuklearnego, chyba że Kongres przywróci sankcje” – zastrzega „WSJ”. Dzięki decyzji administracji prezydent będzie mógł krytykować umowę, a jednocześnie europejscy sojusznicy USA otrzymają zapewniania, że Waszyngton nie odejdzie od porozumienia – dodaje.

Według amerykańskich urzędników Wielka Brytania, Francja i Niemcy, które pomagały administracji Obamy wynegocjować umowę, przygotowują formalną odpowiedź na przemówienie Trumpa. Powstrzymają się w nim od skrytykowania Waszyngtonu, ale podkreślą, że ich kraje mocno popierają porozumienie. Najpewniej potwierdzą obawy USA na temat zachowania Iranu w regionie i na temat testów rakietowych, jednocześnie przypominając, że te kwestie nie były przedmiotem rozmów w sprawie umowy i że należy się nimi zająć oddzielnie.

Jak czytamy w „WSJ”, przemówienie Trumpa zapoczątkuje najpewniej długi dyplomatyczny proces mający na celu wynegocjowanie sposobów wzmocnienia umowy z Iranem. Rozmowy będą prowadzone najpierw z przedstawicielami UE, a później być może z Iranem. Może chodzić o wprowadzenie zmian w dokumencie lub o zawarcie powiązanych z nim umów. (PAP)

Categories: Ameryka, Opinie
Tags: iran, opinie, trump

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*