„WSJ”: Clinton wysłała z prywatnego konta cztery poufne maile

Hillary Clinton fot.Justin Lane/EPA

Hillary Clinton fot.Justin Lane/EPA

Hillary Clinton w okresie, w którym była szefową dyplomacji USA, wysłała z prywatnej poczty elektronicznej cztery maile mające charakter poufny; informacje takie powinny być przesłane przez zabezpieczoną sieć rządową – podał w piątek „Wall Street Journal”.

W korespondencji wysłanej z prywatnej poczty znalazły się cztery maile zawierające informacje od służb wywiadowczych, które powinny zostać uznane za tajne – wykazało wewnętrzne rządowe dochodzenie. Sprawa została przekazana wydziałowi FBI zajmującemu się kontrwywiadem.

Przedstawiciel ministerstwa sprawiedliwości poinformował, że do resortu trafił wniosek o wszczęcie śledztwa w sprawie możliwości „niewłaściwego potraktowania poufnych informacji” – pisze „WSJ”.

Sprawa korzystania przez Hillary Clinton z prywatnej poczty mailowej do wysyłania służbowej korespondencji powraca na łamy gazet, odkąd na początku marca „New York Times” ujawnił, że była szefowa amerykańskiej dyplomacji w latach 2009-2013, używała w tym okresie swego prywatnego konta e-mailowego także w sprawach służbowych, zamiast posługiwać się adresem rządowym. Co więcej, Clinton posługiwała się pocztowym serwerem internetowym, zarejestrowanym w prywatnym domu pod Nowym Jorkiem.

Clinton, kandydatka Partii Demokratycznej w najbliższych wyborach prezydenckich w 2016 roku, przyznała, że sprawując urząd powinna była korzystać z rządowego konta poczty elektronicznej.

Rzecznik Departamentu Stanu powiedział niedawno, że „zdarza się często, iż coś, co zostało wysłane jako dokument nieobjęty klauzulą poufności, za kilka lat, lub nawet kilka miesięcy, zostaje uznane za dokument poufny ze względu na upływ czasu lub nowe wydarzenia, jakie zaszły” – podaje „WSJ”.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka, Wybory 2016

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*