„WSJ”: Apple za ok. 20 mln dolarów kupiło firmę produkującą kamery

fot.John Taggart/EPA

fot.John Taggart/EPA

Koncern Apple za ok. 20 mln dolarów kupił izraelskiego producenta miniaturowych aparatów fotograficznych wykorzystywanych w smartfonach i tabletach, firmę LinX Computational Imaging Ltd – poinformował w środę amerykański dziennik „Wall Street Journal”.

Transakcję potwierdził rzecznik firmy z Cupertino. „Od czasu do czasu Apple kupuje mniejsze firmy z branży technologicznej i z reguły nie rozmawiamy na temat naszych celów i planów” – poinformował w rozmowie z „WSJ”.

LinX w swoich produktach wykorzystuje matryce, które wychwytują w tym samym czasie wiele obrazów i przetwarzają je za pomocą specjalnych algorytmów. Izraelska firma podkreśla, że dzięki zastosowanej technologii jej aparaty mogą szacować głębię i tworzyć trójwymiarowe mapy. W zeszłym roku LinX informował, że miniaturowe moduły aparatów są w stanie fotografować w warunkach małego naświetlenia, a mimo to uzyskane zdjęcia cechują się wysoką jakością.

„WSJ” podkreśla, że zakup tej firmy umacnia pozycję amerykańskiego koncernu w Izraelu. W lutym podczas wizyty w państwie żydowskim szef Apple’a Tim Cook podkreślił, że Izrael jest największym centrum badawczym koncernu poza USA. Zatrudnia tam ponad 700 pracowników.

Amerykański dziennik zwraca uwagę, że LinX jest kolejną izraelską firmą kupioną przez giganta z Cupertino. W 2011 roku Apple kupiło firmę produkująca pamięć typu flash – Anobit Technologies Ltd. Dwa lata później amerykanie pozyskali producenta układów scalonych PrimeSense Ltd., którego technologie znalazły zastosowanie w czujnikach ruchu Kinect konsoli do gier Xbox produkowanej przez Microsoft.

Ze źródeł izraelskich wynika, że LinX zostało założone w 2011 roku przez byłych pracowników m.in. firmy zbrojeniowej Rafael Avanced Defence Systems Ltd. i Samsunga.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*