„WP”: Umowa gazowa Rosji i Chin pokazuje słabość polityki USA

„WP”: Umowa gazowa Rosji i Chin pokazuje słabość polityki USA

Podpisanie w środę kontraktu na dostawę gazu z Rosji do Chin symbolizuje klęskę amerykańskiej polityki zagranicznej, która zakładała izolację władz w Moskwie na arenie międzynarodowej – podkreśla w piątek w komentarzu redakcyjnym „The Washington Post”. 

Prezydent Rosji Władimir Putin (z lewej) i Chin - Xi Jinping fot.Alexey Druginyn/RIA Novosti/PAP/EPA

Prezydent Rosji Władimir Putin (z lewej) i Chin – Xi Jinping fot.Alexey Druginyn/RIA Novosti/PAP/EPA

Według amerykańskiego dziennika 30-letni kontrakt unaocznił słabości polityki zagranicznej prowadzonej przez administrację prezydenta Baracka Obamy, która próbowała doprowadzić do osłabienia Rosji w związku z kryzysem na Ukrainie. Tymczasem prezydent Władimir Putin, doprowadzając do podpisania umowy z Pekinem, pokazał, że potrafi znaleźć rynki zbytu dla swych surowców i jest niezależny od Zachodu.

Jednocześnie „WP” zwraca uwagę, że rosyjsko-chińska umowa i zwrot Putina w stronę Azji pokazuje klęskę polityki Obamy w tej części świata. „Kontrast między zwrotem prezydenta Obamy w kierunku Azji (a zwrotem Putina) jest zawstydzający. Miesiąc temu Obama udał się do Japonii, również szukając wielkiego porozumienia handlowego, które symbolizowałoby i cementowało strategiczny sojusz. Jednak wrócił do domu z pustymi rękoma” – napisał dziennik.

„WP” podkreśla, że administracja Obamy źle interpretuje sytuację międzynarodową, analizując ją pod kątem poglądów prezentowanych przez samego prezydenta, który traktuje świat jako miejsce, w którym „państwa nie dokonują aneksji terytorium innych krajów”. Tego typu zachowania, zdaniem władz w Waszyngtonie, stanowią element polityki XIX wieku, która należy do przeszłości. Jednak takie poglądy nie są respektowane przez Moskwę i Pekin, które prowadzą zdecydowaną politykę w oparciu o „odradzający się nacjonalizm”.

Dziennik dodaje, że porozumienie Rosji i Chin może symbolizować także zmianę układu sił na arenie międzynarodowej. Świadczyć mają o tym słowa chińskiego prezydenta Xi Jinpinga, który w tym tygodniu ogłosił plan stworzenia w Azji nowego układu bezpieczeństwa, w skład którego wchodziłyby takie państwa jak Rosja i Iran, ale bez USA. Zdaniem „WP” jest to poważne wyzwanie dla świata, w którym do tej pory dominował Waszyngton.

„WP” podkreśla, że w obliczu amerykańskiej słabości, potęgowanej przez zarządzone przez Obamę cięcia w dziedzinie obronności, możemy wkrótce zaobserwować koniec świata wielobiegunowego i powrót do polityki bipolarnej, w której ścierać się będą bloki wolnego świata i tego pozbawionego swobód.(PAP)

 

Categories: Ameryka

Comments

  1. brad
    brad 27 maja, 2014, 03:03

    Które to są bloke wolnego świata a które tego pozbawionego swobód ? Tego jakoś nie sprecyzował redactor.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*