„WP”: Turcja i USA stworzą „bezpieczną strefę” w Syrii

Amerykańskie F-15 stacjonujące w Turcji fot.STR/EPA

Amerykańskie F-15 stacjonujące w Turcji fot.STR/EPA

Turcja i USA porozumiały się w sprawie utworzenia de facto „bezpiecznej strefy” wzdłuż granicy turecko-syryjskiej – pisze w poniedziałek „Washington Post”. Umowa ma znacząco zwiększyć zasięg i tempo nalotów sił USA na cele Państwa Islamskiego na północy Syrii.

Porozumienie zawiera plan wyparcia IS poza liczącą ok. 110 km długości strefę na zachód od rzeki Eufrat. Ma sięgać prowincji Halab (Aleppo), która następnie mogłaby przejść pod kontrolę syryjskiej opozycji – informuje „WP”, powołując się na przedstawicieli władz USA i Turcji.

Jeśli porozumienie zostałoby w pełni wprowadzone w życie, amerykańskie samoloty mogłyby także wykonywać regularne loty w bliskiej odległości od baz lotniczych i systemów obrony powietrznej syryjskiego reżimu i działać na korzyść rebeliantów zwalczających reżim prezydenta Baszara el-Asada.

Po raz pierwszy o porozumieniu poinformowano w ubiegłym tygodniu, kiedy Turcja przyznała, że zgadza się na wykorzystywanie przez siły USA bazy Incirlik do operacji w Syrii. Następnie tureckie myśliwce rozpoczęły działania bojowe w północnej Syrii – wskazuje waszyngtoński dziennik.

Szczegóły, w tym skład syryjskich sił opozycyjnych, które mają zostać rozmieszczone w terenie w celu utrzymywania chronionego obszaru, są wciąż opracowywane – poinformowali anonimowi przedstawiciele amerykańskich i tureckich władz.

„Gdy obszary w północnej Syrii zostaną oczyszczone z zagrożenia (jakim jest Państwo Islamskie), bezpieczne strefy zostaną utworzone w sposób naturalny”, a „ludzie, którzy opuścili swoje domy, będą mogli zostać rozmieszczeni w tych bezpiecznych strefach” – cytuje „WP” sobotnią wypowiedź szefa tureckiego MSZ Mevluta Cavusoglu.

Gazeta powołuje się również na niedzielne oświadczenie wysokiego rangą przedstawiciela władz USA, który zastrzegł, że „wszelkie wspólne działania militarne” z Turcją „nie będą obejmowały wprowadzenia strefy zakazu lotów”.

„Z Turcją rozmawiamy na temat współpracy dotyczącej wspierania partnerów w terenie na północy Syrii, którzy zwalczają Państwo Islamskie” – oświadczył anonimowo amerykański urzędnik. „Celem jest utworzenie strefy wolnej od IS oraz zapewnienie większego bezpieczeństwa i stabilności wzdłuż turecko-syryjskiej granicy” – dodał urzędnik, cytowany przez „WP”.

Dziennik zwraca uwagę, że wyeliminowanie z tego obszaru Państwa Islamskiego byłoby „strategicznym ciosem dla ugrupowania poprzez pozbawienie jego bojowników ostatnich punktów dostępu do świata zewnętrznego”. Po utraceniu w czerwcu na rzecz sił kurdyjskich ważnego przejścia granicznego z Turcją w Tall Abjad, Państwo Islamskie kontroluje jedynie dwa małe przejścia – w Dżarabulus i al-Rai – przez które szmuglowani są zagraniczni bojownicy. Te dwa miasta na granicy są następnymi priorytetami w walce z IS – mówią „Washington Post” przedstawiciele władz USA i Turcji. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*