„WP”: Demokraci pozywają rząd Rosji, sztab Trumpa i Wikileaks

„WP”: Demokraci pozywają rząd Rosji, sztab Trumpa i Wikileaks

Demokraci złożyli pozew przeciw rządowi Rosji, sztabowi wyborczemu prezydenta Donalda Trumpa i portalowi Wikileaks, zarzucając im współdziałanie mające na celu wpłynięcie na wybory w USA oraz zwiększenie szans Trumpa na zwycięstwo – podaje w piątek „Washington Post”.

Pozew sądowy w sądzie okręgowym na Manhattanie złożył Krajowy Komitet Partii Demokratycznej (DNC). Zarzuty obejmują spisek mający na celu zakłócenie wyborów prezydenckich w 2016 roku.

Demokraci zarzucają w swym pozwie osobom ze sztabu wyborczego Trumpa podjęcie współpracy z władzami Rosji i tamtejszym wywiadem wojskowym GRU, która zaszkodziła Partii Demokratycznej oraz jej kandydatce w wyborach prezydenckich Hillary Clinton, m.in. z powodu ataków hakerskich na serwery DNC i rozpropagowanie wykradzionych z nich informacji – podaje waszyngtoński dziennik.

„Podczas kampanii prezydenckiej w 2016 roku Rosja przypuściła zdecydowany atak na naszą demokrację i znalazła chętnego i aktywnego sojusznika w postaci sztabu Donalda Trumpa” – napisał w oświadczeniu przewodniczący DNC Tom Perez.

Jak wyjaśnia „WP”, pozew ma w pewnym sensie precedens: w 1972 roku DNC złożył pozew przeciw prezydentowi Richardowi Nixonowi w związku z włamaniem do siedziby Partii Demokratycznej w budynku Watergate. Sztab wyborczy Nixona musiał wypłacić w 1974 roku 750 tys. dol. odszkodowania na mocy ugody pozasądowej.

W pozwie złożonym w piątek DNC domaga się wielomilionowego odszkodowania – podaje „WP”.

Prezydent Trump nie jest wymieniony we wniosku złożonym w sądzie na Manhattanie, ale DNC pozwał m.in. jego syna – Donalda Trumpa jr., jego zięcia i doradcę – Jareda Kushnera oraz byłego szefa sztabu Paula Manaforta i jego zastępcę Ricka Gatesa, oskarżając ich o kontakty z Rosjanami, mające na celu wpłynięcie na wybory w USA.

Pozwany został też rosyjski wywiad wojskowy GRU, założyciel portalu Wikileaks Julian Assange oraz rosyjscy biznesmeni – Emin Agałarow i jego ojciec Araz Agałarow, którzy pomogli zaaranżować spotkanie Trumpa juniora z rosyjską prawniczką Natalią Weselnicką, oferującą dostarczenie kompromitujących informacji na temat Hillary Clinton podczas amerykańskiej kampanii wyborczej.

W uzasadnieniu pozwu DNC podaje, że władze Rosji oraz jej służby wywiadowcze złamały wiele przepisów organizując włamanie do systemu komputerowego Demokratów. Członkowie sztabu Trumpa oskarżeni są o zachęcanie do przeprowadzenia ataków hakerskich i wspieranie nielegalnych działań strony rosyjskiej.

Wniosek DNC zawiera nieujawnione wcześniej szczegóły, jak daty włamań do jego systemu komputerowego; odnotowuje też, że cztery dni po drugim ataku hakerskim doradca Trumpa ds. polityki zagranicznej George Papadopoulos został poinformowany przez mieszkającego w Londynie naukowca, profesora Josefa Mifsuda, że Rosjanie posiadają tysiące maili, które mogą zaszkodzić Clinton.

Papadopoulos i Mifsud zostali również pozwani. Wniosek DNC zawiera też informację, że w latach 80. Trump otrzymał pieniądze od władz Związku Radzieckiego za przyjazd do Moskwy.

Bloomberg wyjaśnia, że postępowanie sądowe związane z pozwem DNC może zmusić członków sztabu wyborczego Trumpa do składania zeznań pod przysięgą. Ponadto dowody zebrane przez Demokratów mogą zostać upublicznione w toku rozpraw, podczas gdy informacje, którymi dysponuje prokurator specjalny Robert Mueller mogą pozostać utajnione.

Bloomberg podkreśla, że fakty przedstawione w pozwie Demokratów są zbieżne z ustaleniami amerykańskich agencji wywiadowczych na temat ingerencji Rosjan w wybory w 2016 roku oraz współpracy osób z otoczenia Trumpa ze stroną rosyjską. (PAP)

fot.SHAWN THEW/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka, Polityka

Comments

 1. dosmucacz
  dosmucacz 20 kwietnia, 2018, 16:50

  Powinni złożyć pozew przeciw Hilary Clinton, bo ona głównie przyczyniła się do swojej przegranej. Ostatnie poczynanie „demokratów” dowodzą, że są jakimś „wybrakowanym elementem” amerykańskiego społeczeństwa.

  Reply this comment
 2. Buhaha
  Buhaha 21 kwietnia, 2018, 05:07

  Kluczem do sprawy jest Cohen Jak zacznie sypac to jego pan popierdzi w pasiaki na wiele lat

  Reply this comment
 3. RP
  RP 21 kwietnia, 2018, 12:30

  Najsmieszniejsze jest ze glownym oskarzeniem demokratow wobec Rosji jest to, ze przyczynila sie do upublicznienia informacji jak skorumpowana jest Hilary…surealistyczna komedia. Jak mozna na swinska bande glosowac i oczekiwac ze cokolwiek sie zmieni na lepsze? Zmienia sie tylko podatki i to na wasza niekorzysc. Czego przykladem jest Cook county.

  Reply this comment
  • Andy
   Andy 21 kwietnia, 2018, 14:16

   Swinska bande to poszukaj u siebie w chlewie a kazdy glosuje na kogo uwaza za stosowne.

   Reply this comment
 4. Anonim
  Anonim 21 kwietnia, 2018, 18:09

  Jesteście baranami i nierobami

  Reply this comment
 5. Buhaha
  Buhaha 22 kwietnia, 2018, 10:34

  Lock him up lock him up

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*